Dohoda o provedení práce (DPP), je typ pracovní smlouvy, která se ideálně hodí pro různé krátkodobé brigády. U dohody DPP je jenom minimum „papírování“. Pracovat se dá i jen pár hodin. Nebo mít dohodu sjednanou jen na jeden víkend, nebo na jeden týden o prázdninách.
Při příjmu do 10 000 Kč se neplatí ani sociální a ani zdravotní pojištění. Platí se pouze daň 15% (a i ta může být jen 0 Kč). Do 10 tisíc korun, to tedy může být čistý příjem, bez placení odvodů státu.
U dohody DPP, je omezení na maximálně 300 hodin za rok, pro jednu firmu (pro jednoho zaměstnavatele). Je ale možné mít i více souběžných dohod současně, nebo postupně pracovat na dohodu pro více firem.
Dohodu o provedení práce, velmi často využívají například studenti na nějaké letní brigádě. Nebo i mnoho dalších lidí, pro různé krátkodobé přivýdělky.
V roce 2023 byla schválena novela zákoníku práce, která změnila některé podmínky pro dohody. Nově (od začátku roku 2024) bude nárok na placenou dovolenou (i u DPP). Bude nárok i na příplatek za práci ve státní svátek, o víkendu nebo v noci.
Další změna podmínek, už ale nebude tak výhodná. Od poloviny roku 2024, dojde ke zpřísnění podmínek, které se týkají povinných odvodů na sociální pojištění. Dohody se budou evidovat u ČSSZ a bude se povinně platit pojištění.
Pojištění u DPP – změna podmínek od 1. července 2024
Od 1. 7. 2024, se budou měnit podmínky pro placení sociálního pojištění u dohody o provedení práce (DPP):
- Od července budou dva limity – 10 500 Kč a 17 500 Kč
- Pojištění se bude povinně odvádět při překročení jednoho z limitů
- Pojištění bude platit zaměstnavatel i zaměstnanec
- Pokud zaměstnanec „zatají“ jiné dohody, tak bude vše platit sám
V první polovině roku 2024, zatím platí stejné podmínky, jako dříve. Pojištění se platí při příjmu nad 10 000 Kč hrubého měsíčně.
Viz: Jak to bude splacení pojištění u dohody v roce 2024 (změna od července)
Kalkulačka výplaty u dohody DPP 2024: Výpočet kolik je sociální a zdravotní pojištění, a daně
Pokud je měsíční příjem (odměna, mzda, výplata) u DPP do 10 000 Kč, pak se neplatí sociální a zdravotní pojištění.
Bude se strhávat pouze daň 15% (zálohová nebo srážková). Pokud ale ve firmě podepíšete prohlášení k dani („růžový papír“), pak může být uplatněna i daňová sleva, a daň bude 0 Kč. V takovém případě je „čistá výplata“ stejná, jako „hrubá“ (tj. můžete dostat až 10 000 Kč)
Při příjmu nad 10 000 Kč (od 10 001 Kč), se platí sociální pojištění (7,1%), zdravotní pojištění (4,5%) a daň (15% – opět může být i 0 Kč).
- Výpočet výplaty 2024 – Brigáda na dohodu DPČ
- Kalkulačka čisté mzdy – spočítejte si výplatu v roce 2024
Kolik je minimální mzda pro dohodu DPP v roce 2024?
Od začátku roku 2024, se zvýšila minimální mzda na 18 900 Kč. Tato minimální měsíční hrubá mzda, se týká ale jenom pracovního poměru.
Současně je stanovena i minimální hodinová (hrubá) mzda. Ta se od 1. 1. 2024 zvýšila na 112,50 Kč za hodinu. A týká se i dohody DPP (nebo DPČ).
Pokud budete mít v roce 2024 nějakou brigádu (přivýdělek), která bude realizována formou dohody o provedení práce (DPP), pak máte nárok na minimální odměnu ve výši 112,50 Kč za hodinu.
Kolik je průměrná mzda na brigádě v roce 2024?
I když je minimální mzda pro brigádu DPP ve výši 112,50 Kč, obvykle se platí podstatně lépe. Odměna za práci na dohodu DPP, může být i přes 200 Kč za hodinu, nebo i podstatně více. Velkou roli hraje lokalita, druh práce, a další faktory.
- Průměrná mzda na brigádě 2024 = 146 Kč za hodinu (průměr pro celou ČR, za všechny druhy práce)
Ve velkých městech, jako je například Praha nebo Brno, je průměrná odměna za brigádu vyšší:
- Průměrná mzda na brigádě Praha = 158 Kč za hodinu
- Průměrná mzda na brigádě Brno = 152 Kč za hodinu
Neplatí to ale pro všechna velká města, například v Ostravě to není žádná velká „sláva“:
- Průměrná mzda na brigádě Ostrava = 139 Kč za hodinu
Průměrná mzda za brigádu, se liší v jednotlivých částech republiky:
- Průměrná mzda na brigádě v Praze = 158 Kč za hodinu
- Průměrná mzda na brigádě Jihomoravský kraj = 153 Kč za hodinu
- Průměrná mzda na brigádě Středočeský kraj = 152 Kč za hodinu
- Průměrná mzda na brigádě Královehradecký kraj = 146 Kč za hodinu
- Průměrná mzda na brigádě Liberecký kraj = 145 Kč za hodinu
- Průměrná mzda na brigádě Olomoucký kraj = 143 Kč za hodinu
- Průměrná mzda na brigádě Plzeňský kraj = 143 Kč za hodinu
- Průměrná mzda na brigádě Karlovarský kraj = 142 Kč za hodinu
- Průměrná mzda na brigádě Ústecký kraj = 142 Kč za hodinu
- Průměrná mzda na brigádě Jihočeský kraj = 146 Kč za hodinu
- Průměrná mzda na brigádě Kraj Vysočina = 146 Kč za hodinu
- Průměrná mzda na brigádě Moravskoslezský kraj = 144 Kč za hodinu
- Průměrná mzda na brigádě Pardubický kraj = 143 Kč za hodinu
Jaké jsou podmínky pro dohodu o provedení práce (DPP)
Dohoda o provedení práce (DPP) je určena především pro krátkodobější brigády, nebo tam kde je potřeba pracovat jen občas, nárazově.
Díky tomu, že do 10 tisíc se neplatí sociální a zdravotní, se ale DPP někdy „zneužívá“, i jako náhrada za pracovní poměr. Vzhledem k nízké ochraně pro zaměstnance, se to ale nemusí vyplatit.
U DPP s příjmem do 10 tisíc korun není nárok na nemocenskou, mateřskou nebo ošetřovné. Nebude nárok ani na podporu v nezaměstnanosti. Často si také musíte platit sami zdravotní pojištění. Taková dohoda (do 10 000 Kč) se ani nezapočítá pro důchod.
U dohody DPP můžete dostat výpověď téměř kdykoliv, a bez uvedení důvodu. Výpovědní doba je pouze 15 dní a není nárok na odstupné.
Pro letní brigády, nebo i kdykoliv jindy během roku, je to ale ideální forma pro krátkodobější přivýdělek.
Podmínky a omezení u dohody DPP
- Maximální počet hodin za rok je 300 (pro jednu firmu, jinak je ale možné mít i více souběžných dohod DPP, nebo postupně během roku pracovat na dohodu DPP pro různé firmy)
- Dohoda může být sjednána na dobu určitou (třeba jen na jeden konkrétní den, víkend nebo na prázdniny)
- Výpovědní doba je 15 dní, výpověď je možná kdykoliv i bez uvedení důvodu, není nárok na odstupné
- Dohoda DPP musí být vždy sjednána písemně (ústní domluva neplatí)
- Minimální mzda je v roce 2024 stanovena na 112,50 Kč za hodinu
- Od 1. 1. 2024 je nárok i na dovolenou (platí podobné podmínky, jako pro ostatní zaměstnance, je nárok i na proplacení nevyčerpané dovolené)
- Od října 2023 je nárok na příplatky za práci v noci, o víkendu nebo ve státní svátek
- Na nemocenskou, mateřskou či ošetřovné je nárok jenom někdy
- Na podporu v nezaměstnanosti je nárok jenom někdy
- Může být povinnost platit si minimálním zdravotní pojištění (2552 Kč v roce 2024)
- Nemusí se započítat pro nárok na důchod
Od kolika let mohu jít na brigádu?
Během letních prázdnin, si na brigádách přivydělávají především studenti. Možnost jít na brigádu, je ale omezena věkem. Omezení platí obecně pro možnost pracovat (netýká se to jenom dohody DPP, ale jakékoliv práce).
Nezletilé osoby (děti pod 18 roků), mohou pracovat až po skončení základní školní docházky (tj. nejdříve po skončení 9 třídy). Současně je ale možné pracovat nejdříve od 15 roků.
Do 15 roků, není možné pracovat téměř vůbec. Je pouze několik málo výjimek – umělecká, sportovní nebo reklamní činnost. Pro práci do 15 roků, je ale potřeba získat povolení.
Přivýdělek (brigáda) na dohodu DPP na Úřadu práce?
Nezaměstnaní na Úřadu práce, kteří nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti (nebo jim už skončila výplata podpory), si mohou přivydělat na nějaké brigádě.
Možnost přivýdělku na Úřadu práce, je omezena na jednu polovinu minimální mzdy. V roce 2024 je maximální možný přivýdělek na ÚP omezen na 89 450 Kč měsíčně (hrubý příjem).
Tato možnost, se ale netýká práce na dohodu DPP. Je možné pracovat jen na dohodu DPČ nebo v pracovním poměru. Sjednání dohody DPP, by vedlo k vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce.
Nárok na dovolenou u dohody o provedení práce (DPP) v roce 2024
Na podzim 2023, začala platit novela zákoníku práce. Ta obsahuje mnoho změn (část se týká dohody DPP a DPČ, část jsou nové podmínky pro home-office, a i další změny).
Jednou z novinek je nárok na placenou dovolenou u dohody. Na dovolenou je u dohody DPP a DPČ nárok od začátku roku 2024.
Nárok na dovolenou bude i u dohody o provedení práce (DPP). Na dovolenou bude nárok po odpracování alespoň 80 hodin (minimálně po 28 dnech):
- Za každých 20 hodin, bude nárok minimálně na 1,54 hodiny dovolené
- Celkem až na 24 hodin dovolené za rok (limit 300 hodin/rok)
- Dovolenou bude muset firma zaplatit (při čerpání dovolené)
- Nevyčerpaná dovolená musí být proplacena při ukončení smlouvy
Zpřísnění podmínek pro dohody v roce 2024
Od poloviny roku 2024 (od 1. 7. 2024) , současně dojde i ke zpřísnění podmínek pro dohody. V roce 2023, navrhla vláda mnoho změn – konsolidační balíček. Změny se budou týkat i práce na dohodu.
Vláda chce omezit možnost neplacení povinných odvodů. Od poloviny roku 2024, se budou všechny dohody evidovat u ČSSZ. Od určitého příjmu, se bude povinně platit pojištění:
- Příjem nad 25% průměrné mzdy z více dohod u jedné firmy = nad 10 500 Kč
- Příjem nad 40% průměrné mzdy z více dohod od více firem současně = nad 17 500 Kč
V kombinaci s nárokem na placenou dovolenou, se dá očekávat, že některé firmy budou omezovat počty brigádníků s dohodou.
Důvod je prostý – cena práce (náklady na zaměstnance), se těmito změnami poměrně výrazně zvýší. Pro firmy už dohody (především DPP) nebudou tak výhodné, jako doposud.
Dobrý den chtala jsme se zeptat ke svému trvalému pracovnímu poměru jsme si našla brigádu na 4.,5 hodiny týdně a je palcnena jako Dohoda o provedení práce. Smlouvu o dohodě musim předložit svému zaměstnavateli s trvalým poměrem u kterho my dělají i daňové přiznání (rúzivku). A je možné mit práce na DPP třeba dvě ale každou v jinem podniku? Děkuji Šedová
Dohod o provedení práce (DPP), můžete mít uzavřeno klidně i 20 současně, a každou u jiného zaměstnavatele. Není možné mít dvě dohody (na stejnou pracovní činnost) u jedné firmy. U různých firem, ale těch dohod můžete mít v podstatě neomezený počet.
Od července 2024, ale bude platit změna, kdy se začne příjem z dohod ze všech různých dohod sčítat, a pokud bude celkový součet za měsíc nad 17 500 Kč, tak budete odvádět sociální pojištění (nyní se pojištění platí jenom při příjmu nad 10 000 Kč u jedné dohody).
Děkuji moc za,informace. A smlouvu na DPP musim předat zaměstnavateli u kterého mam uzavřený trvalý pracovní poměr a delaji mi daňové přiznání růžovku? Nebo si musim udelat daňové přiznání sama
To záleží na všem zaměstnavateli, a jak se domluvíte s mzdovou účetní. Pokud máte i jiné příjmy, než u zaměstnavatele, pak už není jeho povinnost, aby za vás řešil daně. Někdy to za vás na mzdovce mohou udělat, většinou si to ale řeší člověk sám.
Děkuji moc
Dobrý den chtěla bych poradit co by znamenalo kdybych si k trvalému pracovnímu poměru na 6h denně našla jeste vedlejší pracovní poměr? Děkuji Šedová
Dobrý den , dnes 24.4.2024 mi byla doručeno Ukončení dohody o provedení práce mě dcery, která v naší firmě pracovala na tuto dohodu od 1.6.2022 cca dva měsíce,ale až dnes, jelikož jsem v práci dala výpověď, dodatečně mi dali podepsat i toto ukončení které končí datumem 30.4.2024. Mám dotaz prosím,zda je toto v pořádku? Neměla být tato Dohoda už dávno ukončena? Děkuji za informaci, Lída