Na brigádu už od 14 roků – ale jenom o letních prázdninách (až od roku 2025)

Od roku 2025, by mohly během letních prázdnin chodit na brigádu i děti od 14 roků. Nyní je možné pracovat až od 15 roků a jenom po ukončení základní školy (povinné školní docházky). Od 14 roků budou brigády jen v létě a maximálně 35 hodin za týden.

Aktuálně se řeší větší změna zákoníku práce. Připravuje se prodloužení zkušební doby, nebo změny u výpovědi. Mluví se o zkrácení výpovědí doby jenom na jeden měsíc, nebo dokonce o možnosti výpovědi bez důvodu. Jedna z připravovaných změn, se týká i dětské práce. Nově by mohly na brigádu děti už od 14 roků. Ale jenom o letních prázdninách. Nyní mohou dětí pracovat …

Číst více

Změna podmínek u dohody DPP od 1. července 2024 – jak to bude s placením pojištění?

V roce 2024, se budou měnit podmínky pro dohody o provedení práce (DPP). Změna bude platit od 1. července 2024. Při přijmu nad 10 500 Kč (u jedné firmy) nebo nad 17 500 Kč (více dohod u více firem souběžně) se bude platit pojištění. Viz aktuální informace pro rok 2024.

Během roku 2023, prosadila vláda velký konsolidační balíček, která toho mění opravdu hodně. Většina změn, začne platit už do začátku roku 2024. Změny, které se mají týkat placení sociálního pojištění u dohody o provedení práce (DPP), ale budou platit až od 1. července 2024. U dohody o provedení práce (DPP), kde se nyní platí pojištění při příjmu nad 10 000 Kč, …

Číst více

Dohoda DPP – výpočet výplaty, nárok na dovolenou a další změny 2024

U dohody o provedení práce (DPP) je omezení na maximálně 300 hodin za rok (pro jednu firmu). Při příjmu do 10 000 Kč měsíčně, se neplatí sociální a zdravotní pojištění. Platí se jen daň 15% (může ale být jen 0 Kč). Od roku 2024 bude u DPP nárok na dovolenou (až 24 hodin za rok).

Dohoda o provedení práce (DPP), je typ pracovní smlouvy, která se ideálně hodí pro různé krátkodobé brigády. U dohody DPP je jenom minimum „papírování“. Pracovat se dá i jen pár hodin. Nebo mít dohodu sjednanou jen na jeden víkend, nebo na jeden týden o prázdninách. Při příjmu do 10 000 Kč se neplatí ani sociální a ani zdravotní pojištění. Platí se …

Číst více

Jak se registrovat na Úřadu práce? A kdy je nárok na podporu?

Po skončení zaměstnání se můžete jít zaregistrovat na Úřad práce. Můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Má to i další výhody (stát za vás platí zdravotní pojištění). Má to i určité „nevýhody“ (máte omezenou možnost přivýdělku a musíte plnit řadu povinností).

Když přijdete o zaměstnání (nebo ukončíte/přerušíte podnikání jako OSVČ), můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Abyste ji dostali, musíte se zaregistrovat na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Kromě toho je potřeba splnit i další podmínky. Musím jít na Úřad práce po skončení zaměstnání? Na úvod je nutné říct, že po skončení zaměstnání rozhodně nemáte povinnost chodit na Úřad práce. …

Číst více

Předčasný důchod – možnost práce, přivýdělku nebo brigády (DPP, DPČ)

Během předčasného důchodu je poměrně striktně omezena možnost nějakého zaměstnání (brigáda, přivýdělek) nebo i podnikání jako OSVČ. Při práci na DPP nesmí měsíční příjem překročit 10 000 Kč. Při práci na DPČ nesmíte mít sjednán měsíční příjem 4000 Kč a více. Při podnikání jako OSVČ, nesmíte mít za rok vyšší příjem než 105 521 Kč.

Abyste mohli jít do předčasného důchodu, musí být splněno několik různých podmínek. Musíte mít splněnu minimální dobu účasti na důchodovém pojištění (minimální „odpracovaná“ doba). A rozhoduje i váš věk. Předčasný důchod může současně znamenat i podstatné snížení důchodu. V předčasném důchodu je aktuálně asi 20% důchodců. Podle dostupných údajů bylo v ČR asi 2,3 miliónu starobních důchodců. A k tomu …

Číst více

Předčasný důchod 2024 – nové podmínky pro předčasný důchod schváleny (platí od 1. října 2023)

Od začátku října 2023, začnou platit nové podmínky pro předčasné důchody. Na předčasný důchod bude nárok až po 40 „odpracovaných“ letech (tato změna platí až v roce 2024). Odchod do předčasného důchodu bude možný jen 3 roky před řádným termínem. Předčasné důchody budou nižší a méně výhodné než nyní.

Uvažujete o předčasném důchodu? Pak byste si měli pospíšit. Poslanci schválili nové podmínky, pro nárok na předčasný důchod. Ty by měly začít platit už od října 2023. Na předčasný důchod bude mít nárok podstatně méně lidí. A důchody se sníží. Předčasný důchod se už moc nevyplatí. Důchodová reforma 2024 – vláda u penzí plánuje velké změny Od poloviny roku 2023, …

Číst více

Důchodová kalkulačka 2024 – Kolik bude důchod od 1. ledna 2024?

Od ledna 2024, se zvyšují všechny důchody (starobní, invalidní, vdovské, vdovecké, sirotčí). Všechny důchody se zvýší o stejnou částku - všichni důchodci dostanou od 1. 1. 2024 přidáno o 360 Kč (v roce 2024 se bude zvyšovat pouze základní složka důchodu, procentní část důchodu se nemění).

Od začátku roku 2024, se zvyšují všechny důchody. Zvýšení se týká jak starobní penze, tak invalidního důchodu nebo pozůstalostních důchodů (vdovský, vdovecký a sirotčí). Důchody se zvýší všem stejně – všichni důchodci dostanou o 360 Kč více. Zvýšení důchodů, se projeví hned od ledna 2024 (zvýšení se nově počítá od 1. 1. 2024, dříve to bylo až od data první …

Číst více

Formulář: Žádost o podporu pro dohodáře (DPP a DPČ) během epidemie COVID

Stát by měl začít vyplácet podporu (kompenzační bonus) i pro ty, kdo pracují na dohodu DPP (dohoda o provedení práce) nebo dohodu DPČ (dohoda o pracovní činnosti). Za epidemii koronaviru je možné získat až 31 150 Kč (350 Kč za jeden den). Žádost je nutné podat na příslušném formuláři a doložit požadované dokumenty.

Po tom, co stát během epidemie COVID, poskytnul podporu pro živnostníky (OSVČ), zaměstnance a firmy (program antivirus a další) a společníky malých s.r.o., přišli na řadu i dohodáři (lidé pracující na dohodu o provedení práce DPP, nebo na dohodu o pracovní činnosti DPČ). Aktuálně (22. 7. 2020) schválil senát návrh zákona, který umožní dohodářům čerpat podporu (kompenzační bonus), ve výši …

Číst více