Kalkulačka rodičovská dovolená 2021

Na rodičovský příspěvek vzniká nárok v souvislosti s narozením dítěte. Od 1. 1. 2021 se rodičovská zvýšila na 300 000 Kč (nebo 450 000 Kč). Na rodičovské dovolené můžete být do 3 roků dítěte. Na rodičovský příspěvek je nárok až do 4 roků dítěte.
Na rodičovský příspěvek vzniká nárok v souvislosti s narozením dítěte. Od 1. 1. 2021 se rodičovská zvýšila na 300 000 Kč (nebo 450 000 Kč). Na rodičovské dovolené můžete být do 3 roků dítěte. Na rodičovský příspěvek je nárok až do 4 roků dítěte.

Rodičovská dovolená souvisí s narozením dítěte a následnou péčí o dítě. Rodičovskou dovolenou může čerpat žena (matka dítěte) nebo i muž (otec dítěte). Během rodičovské dovolené bývá obvykle nárok na sociální dávku rodičovský příspěvek. V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik byste mohli dostávat každý měsíc, během rodičovské.

Rodičovská dovolená – kdy začíná a kdy končí?

Rodičovská dovolená je neplacené volno v zaměstnání pro rodiče dítěte do 3 roků. Během rodičovské dovolené vás zaměstnavatel nesmí propustit (s výjimkou několika málo zákonem vyjmenovaných důvodů – například zánik zaměstnavatele nebo jeho části).

V souvislosti s narozením dítěte to obvykle funguje tak, že nejprve máte mateřskou dovolenou (začíná 6 – 8 týdnů před porodem a končí za 28 nebo 37 týdnů). Během mateřské dovolené můžete mít nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství).

 • Na rodičovskou dovolenou máte po skončení mateřské dovolené
 • nebo po narození dítěte (pokud není nárok na mateřskou)

Délku rodičovské dovolené si můžete zvolit sami. Zaměstnavateli pouze oznámíte, do kdy budete na rodičovské dovolené. Maximálně můžete čerpat rodičovskou dovolenou do 3 roků dítěte. Posledním dnem, kdy můžete mít nárok na rodičovskou dovolenou je den, kdy má dítě 3 narozeniny.

Rodičovský příspěvek v roce 2021

Během rodičovské dovolené obvykle dostáváte od státu rodičovský příspěvek. V roce 2021 se jedná o částku:

 • 300 000 Kč na jedno dítě
 • 450 000 Kč na dvojčata (nebo vícerčata)

U rodičovského příspěvku si můžete zvolit, kolik chcete každý měsíc dostávat:

 • Pokud jste měli nárok na mateřskou, pak můžete dostávat stejně vysoký rodičovský příspěvek jako mateřskou (70% z 30ti násobku denního vyměřovacího základu pro mateřskou)
 • Pokud jste neměli nárok na mateřskou, pak je maximální částka rodičovského příspěvku do 10 000 Kč měsíčně
 • Rodiče dvojčat mohou dostávat 1,5 násobek (tedy 1,5 násobek 70% z 30ti násobek vyměřovacího zákaz nebo maximálně do 15 000 Kč)
 • U rodičovského příspěvku stačí, pokud podmínky pro mateřskou v době narození dítěte, splnil alespoň jeden z rodičů – stačí tedy, pokud příjem doloží třeba otec dítěte

Kalkulačka – Výpočet rodičovského příspěvku od 1. 1. 2021

V této kalkulačce si můžete spočítat, na jak vysoký rodičovský příspěvek máte v roce 2021 nárok. Pro výpočet stačí zadat vaši hrubou mzdu, v době narození dítěte (stačí jeden z rodičů)

Kalkulačka rodičovská dovolená 2021
Průměrná hrubá měsíční mzda
(otce nebo matky, podle toho, která je vyšší)

Máte dvojčata (vícerčata)
Výpočet

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek

U rodičovského příspěvku nejsou žádné zvláštní omezující podmínky. Nárok na tuto sociální dávku má ten kdo:

 • Pečuje o nejmladší dítě v rodině do 4 roků (pokud je v rodině více dětí, je nárok jen u nejmladšího)
 • Nepobírá na dítě jiný příspěvek (mateřskou, peněžitou pomoc v mateřství)
 • Do 2 roků věku dítěte nesmí být v školce/jeslích déle než 92 hodin měsíčně

Nárok na rodičovskou bez předchozího zaměstnání?

U rodičovského příspěvku není až tak podstatné, zda jste před porodem někde pracovali nebo ne. To se řeší hlavně při posuzování nároku na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství). U rodičovského příspěvku, hraje roli předchozí zaměstnání (nebo podnikání), jen u volby maximálního měsíčního rodičovského příspěvku.

Na rodičovský příspěvek, tak má na rozdíl od mateřské (PPM), nárok skoro každý. I těhotná studentka, které se narodí dítě. Nebo dlouhodobě nezaměstnaná žena.

Kdy končí nárok na rodičovský příspěvek?

Rodičovská dovolená je sice maximálně do 3 roků dítěte (pak byste v zaměstnání museli jedině čerpat neplacené volno). Na rodičovský příspěvek máte nárok až do 4 roků dítěte. Nárok na rodičovský příspěvek zaniká:

 • Ve chvíli kdy je vyčerpána celá částka (300 000 Kč nebo 450 000 Kč)
 • Ve chvíli kdy dítě dovrší 4 roky věku
 • Ve chvíli, kdy vám vznikne nárok na rodičovský příspěvek na mladší dítě
 • Ve chvíli, kdy vám vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství na druhé dítě

Změna výše nebo délky rodičovského příspěvku

U rodičovského příspěvku máte možnost měnit jeho výši a délku v průběhu čerpání. Jednou za 3 měsíce je možné se obrátit na Úřad práce a požadovat prodloužení, nebo zkrácení doby, po kterou se bude rodičovský příspěvek vyplácet.

Resp. můžete požadovat zvýšení nebo snížení měsíční částky a na základě toho se upraví výpočet doby, po kterou vám dávka bude vyplácena.

Je tak možné na začátku čerpat rodičovský příspěvek rychleji (vyšší měsíční částku) a poté si ji změnit na nižší. Nebo je možné naopak v průběhu čerpání RP požádat o zvýšení měsíční částky. Třeba, když se vám má narodit druhé dítě, tak abyste stihli celý rodičovský příspěvek vyčerpat včas.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *