Výpočet podpory v nezaměstnanosti – kalkulačka 2022

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik bude vaše podpora v nezaměstnanosti, na kterou máte nárok od Úřadu práce, pokud jste nezaměstnaní. Maximální podpora v nezaměstnanosti je v roce 2022 ve výši 21 488 Kč. Podívejte se, kdy má nárok na podporu OSVČ, zaměstnanec, nebo třeba žena po rodičovské.
V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik bude vaše podpora v nezaměstnanosti, na kterou máte nárok od Úřadu práce, pokud jste nezaměstnaní. Maximální podpora v nezaměstnanosti je v roce 2022 ve výši 21 488 Kč. Podívejte se, kdy má nárok na podporu OSVČ, zaměstnanec, nebo třeba žena po rodičovské.

Pokud budete v roce 2022 bez práce, mohlo by vás zajímat, na co máte nárok jako nezaměstnaní. Následující kalkulačka vám pomůže spočítat, kolik je podpora pro nezaměstnané v roce 2022. Dozvíte se, kdo má nárok na podporu (jaké jsou podmínky), a co případně dělat, pokud na podporu v nezaměstnanosti nárok nemáte.

Z čeho se počítá podpora pro nezaměstnané?

Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti se používá průměrná čistá mzda v posledním zaměstnání. Průměrná mzda se počítá na základě příjmu za poslední tři měsíce (resp. za poslední ukončené kalendářní čtvrtletí).

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2022?

Výše podpory v nezaměstnanosti se obvykle odvíjí, od vašeho příjmu v posledním zaměstnání. Během doby, kdy jste jako nezaměstnaní vedení na Úřadu práce, pak dostáváte podporu ve výši:

 • První dva měsíce = 65% z průměrné čisté mzdy v posledním zaměstnání
 • Druhé dva měsíce = 50% z průměrné čisté mzdy v posledním zaměstnání
 • Zbytek doby = 45% z průměrné čisté mzdy v posledním zaměstnání

Výpočet: Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2022

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2022
Kdo dal výpověď?
* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c - podrobněji níže.)
Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech (platí i pro dohodu), je podpora vyplácena v plné výši.
Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak nárok na podporu nevzniká vůbec
Odstupné od zaměstnavatele
(počet měsíců s nárokem na odstupné)
Kolik je vám roků?

Čistá mzda

Výpočet

Kolik je maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2022?

Podpora v nezaměstnanosti se sice počítá na základě vaší mzdy, ale současně je stanovena maximální hranice, kolik můžete od Úřadu práce dostat. Pro rok 2022 je maximální výše podpory v nezaměstnanosti stanovena takto:

 • Maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2022 = 21 488 Kč měsíčně
 • Maximální podpora při rekvalifikaci = 24 081 Kč měsíčně

Kolik je podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ v roce 2022

Na podporu v nezaměstnanosti mají nárok i OSVČ. Ti ale pochopitelně nedostávají plat.

U nich se výpočet podpory v nezaměstnanosti odvíjí od toho, jak vysoké platí sociální pojištění. Pokud by si OSVČ během podnikání platil jen minimální sociální pojištění, pak bude i jeho podpora v nezaměstnanosti jen minimální.

Minimální sociální pojištění je pro OSVČ v roce 2022 ve výši 2 841 Kč měsíčně. Tato výše sociálního pojištění odpovídá vyměřovacímu základu 9 728 Kč. Podpora pro OSVČ s minimální platbou sociálního pojištění by se tedy počítala z této částky (jako by měl čistou mzdu 9 728 Kč).

 • Za první dva měsíce by tak OSVČ dostal jen 6 324 Kč
 • Za druhé dva měsíce by OSVČ dostal jen 4 865 Kč
 • Po zbytek doby (podle věku) by to bylo 4 378 Kč

Kolik je podpora v nezaměstnanosti po rodičovské?

V některých případech není možné podporu v nezaměstnanosti spočítat z výplaty. To je například situace, kdy se žena po rodičovské nevrací do zaměstnání, ale je nezaměstnaná.

Protože v předchozích (minimálně) dvou letech nikde nepracovala (byla doma s dítětem a brala rodičovskou), tak se její podpora nedá spočítat z její mzdy.

V takovém případě se podpora v nezaměstnanosti spočítá na základě průměrné mzdy v ČR. Ta je aktuálně stanovena na 37 047 Kč. Po skončení mateřské by tedy podpora byla:

 • První dva měsíce = 15% z průměrné mzdy v ČR = 5 558 Kč
 • Druhé dva měsíce = 12% z průměrné mzdy v ČR = 4 446 Kč
 • Zbytek doby = 11% z průměrné mzdy v ČR = 4 076 Kč

Jak dlouho je nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Délka doby, po kterou máte nárok na podporu pro nezaměstnané, se liší podle vašeho věku:

 • 5 měsíců do 50 roků
 • 8 měsíců od 50 do 55 roků
 • 11 měsíců nad 55 roků

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Abyste měli nárok na podporu v nezaměstnanosti, musí být splněna jedna hlavní podmínka:

 • Za poslední 2 roky musíte mít odpracováno nejméně 12 kalendářních měsíců (doba účasti na důchodovém pojištění, tedy doby, kdy je placeno sociální pojištění)

Nárok na podporu tedy může vzniknout, pokud pracujete v zaměstnání, kde za vás sociální (důchodové) pojištění platí zaměstnavatel. Nebo pokud si sociální pojištění platíte sami, jako OSVČ.

Kdy není nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Nárok na podporu v nezaměstnanosti tedy nevznikne, například pokud budete pracovat na dohodu o provedení práce (DPP) s příjmem nižším než 10 000 Kč měsíčně. V takovém případě za vás zaměstnavatel sociální pojištění neplatí. Na základě takové DPP (s příjmem nižším než 10 000 Kč měsíčně), nárok na podporu nemáte.

Nárok na podporu ale nevznikne ani v případě, že sice pracujete v zaměstnání na hlavní pracovní poměr, ale ten je ukončen z důvodu hrubého porušení pracovní kázně.

Nárok na podporu také nemáte, pokud jste od poslední podpory v nezaměstnanosti neodpracovali nějakou minimální dobu. A to je minimálně 6 měsíců (pokud byla vyčerpána celá předchozí podpora v nezaměstnanosti) nebo 3 měsíce (pokud jste předchozí podporu nevyčerpali celou).

Co dělat, když nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Pokud jste nezaměstnaní, vedení na Úřadu práce, a nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti (protože vám podpora už skončila, nebo jste na ni neměli vůbec nárok), pak si můžete na Úřadu práce přivydělat na nějaké brigádě.

Je zde ale stanoven maximální příjem. Ten může být jedna polovina minimální mzdy. Minimální mzda je v roce 2022 ve výši 16 200 Kč. Na Úřadu práce si tedy můžete přivydělat maximálně 8 100 Kč.

Nesmí se také jednat o práci na dohodu o provedení práce (DPP), ale musí to být dohoda o pracovní činnosti, nebo práce v pracovním poměru.

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

Pokud jste nezaměstnaní, na Úřadu práce a nemáte žádný příjem, pak můžete mít nárok na některé sociální dávky. Mohou to být například dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí (životní nebo existenční minimum) nebo doplatek na bydlení. Kromě toho jsou zde i další sociální dávky. Například přídavky na dítě nebo příspěvek na bydlení.

Tyto sociální dávky, se stejně jako podpora v nezaměstnanosti, vyřizují na Úřadu práce. Můžete se zde tedy informovat, zda máte nárok na některou jinou sociální dávku.

19 comments

 1. Dobrý den,
  mohu se zeptat kdy má výplatní termín Praha 10. Minulý měsíc jsem peníze měla na účtě 11.
  Děkuji

 2. prosím chtěl bych se zeptat jestli mám nárok na podporu i na lnvalidni důchod 1.je mi 6o let a do předčasného duchodu chci jít o 2 roky dřív. Děkuji za odpověď.

  1. Invalidní důchodci prvního a druhého stupně mají nárok na podporu v nezaměstnanosti, u třetího stupně už ale nárok není.

 3. Dobrý den, kdy je výplatní termín na účty podpory v nezaměstnanosti pro Šumperk? Děkuji

 4. Dobrý den Kdy má výplatní termíny úřad práce ve Frýdku Místku pro podporu v nezaměstnanosti?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *