Výpočet podpory v nezaměstnanosti – kalkulačka 2024

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik bude vaše podpora v nezaměstnanosti, na kterou máte nárok od Úřadu práce, pokud jste nezaměstnaní. Maximální podpora v nezaměstnanosti je v roce 2024 ve výši 24 608 Kč. Podívejte se, kdy má nárok na podporu OSVČ, zaměstnanec, nebo třeba žena po rodičovské.
V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik bude vaše podpora v nezaměstnanosti, na kterou máte nárok od Úřadu práce, pokud jste nezaměstnaní. Maximální podpora v nezaměstnanosti je v roce 2024 ve výši 24 608 Kč. Podívejte se, kdy má nárok na podporu OSVČ, zaměstnanec, nebo třeba žena po rodičovské.

Pokud budete v roce 2024 bez práce, mohlo by vás zajímat, na co máte nárok jako nezaměstnaní. Následující kalkulačka vám pomůže spočítat, kolik je podpora pro nezaměstnané v roce 2024. Dozvíte se, kdo má nárok na podporu (jaké jsou podmínky), a co případně dělat, pokud na podporu v nezaměstnanosti nárok nemáte.

Z čeho se počítá podpora pro nezaměstnané?

Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti se používá průměrná čistá mzda v posledním zaměstnání. Průměrná mzda se počítá na základě příjmu za poslední tři měsíce (resp. za poslední ukončené kalendářní čtvrtletí).

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024?

Výše podpory v nezaměstnanosti se obvykle odvíjí, od vašeho příjmu v posledním zaměstnání. Během doby, kdy jste jako nezaměstnaní vedení na Úřadu práce, pak dostáváte podporu ve výši:

 • První dva měsíce = 65% z průměrné čisté mzdy v posledním zaměstnání
 • Druhé dva měsíce = 50% z průměrné čisté mzdy v posledním zaměstnání
 • Zbytek doby = 45% z průměrné čisté mzdy v posledním zaměstnání

Výpočet: Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2024
Kdo dal výpověď?

* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c - podrobněji níže.)
Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech, je podpora vyplácena v plné výši.
Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak nárok na podporu nevzniká vůbec.

Kolik je vám roků?

Čistá mzda

Výpočet

Kolik je maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2024?

Podpora v nezaměstnanosti se sice počítá na základě vaší mzdy, ale současně je stanovena maximální hranice, kolik můžete od Úřadu práce dostat. Pro rok 2024 je maximální výše podpory v nezaměstnanosti stanovena takto:

 • Maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2024 = 24 608 Kč měsíčně
 • Maximální podpora při rekvalifikaci = 27 578 Kč měsíčně

Kolik je podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ v roce 2024

Na podporu v nezaměstnanosti mají nárok i OSVČ. Ti ale pochopitelně nedostávají plat.

U nich se výpočet podpory v nezaměstnanosti odvíjí od toho, jak vysoké platí sociální pojištění. Pokud by si OSVČ během podnikání platil jen minimální sociální pojištění, pak bude i jeho podpora v nezaměstnanosti jen minimální.

Minimální sociální pojištění je pro OSVČ v roce 2024 ve výši 3 852 Kč měsíčně. Tato výše sociálního pojištění odpovídá vyměřovacímu základu 13 191 Kč. Podpora pro OSVČ s minimální platbou sociálního pojištění by se tedy počítala z této částky (jako by měl čistou mzdu 13 191 Kč).

 • Za první dva měsíce by tak OSVČ dostal jen 8 574 Kč
 • Za druhé dva měsíce by OSVČ dostal jen 6 596 Kč
 • Po zbytek doby (podle věku) by to bylo 5 936 Kč

Kolik je podpora v nezaměstnanosti po rodičovské?

V některých případech není možné podporu v nezaměstnanosti spočítat z výplaty. To je například situace, kdy se žena po rodičovské nevrací do zaměstnání, ale je nezaměstnaná.

Protože v předchozích (minimálně) dvou letech nikde nepracovala (byla doma s dítětem a brala rodičovskou), tak se její podpora nedá spočítat z její mzdy.

V takovém případě se podpora v nezaměstnanosti spočítá na základě průměrné mzdy v ČR. Ta je aktuálně stanovena na 42 427 Kč. Po skončení mateřské by tedy podpora byla:

 • První dva měsíce = 15% z průměrné mzdy v ČR = 6 365 Kč
 • Druhé dva měsíce = 12% z průměrné mzdy v ČR = 5 092 Kč
 • Zbytek doby = 11% z průměrné mzdy v ČR = 4 667 Kč

Jak dlouho je nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Délka doby, po kterou máte nárok na podporu pro nezaměstnané, se liší podle vašeho věku:

 • 5 měsíců do 50 roků
 • 8 měsíců od 50 do 55 roků
 • 11 měsíců nad 55 roků

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Abyste měli nárok na podporu v nezaměstnanosti, musí být splněna jedna hlavní podmínka:

 • Za poslední 2 roky musíte mít odpracováno nejméně 12 kalendářních měsíců (doba účasti na důchodovém pojištění, tedy doby, kdy je placeno sociální pojištění)

Nárok na podporu tedy může vzniknout, pokud pracujete v zaměstnání, kde za vás sociální (důchodové) pojištění platí zaměstnavatel. Nebo pokud si sociální pojištění platíte sami, jako OSVČ.

Kdy není nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Nárok na podporu v nezaměstnanosti tedy nevznikne, například pokud budete pracovat na dohodu o provedení práce (DPP) s příjmem nižším než 10 000 Kč měsíčně. V takovém případě za vás zaměstnavatel sociální pojištění neplatí. Na základě takové DPP (s příjmem nižším než 10 000 Kč měsíčně), nárok na podporu nemáte.

Nárok na podporu ale nevznikne ani v případě, že sice pracujete v zaměstnání na hlavní pracovní poměr, ale ten je ukončen z důvodu hrubého porušení pracovní kázně.

Nárok na podporu také nemáte, pokud jste od poslední podpory v nezaměstnanosti neodpracovali nějakou minimální dobu. A to je minimálně 6 měsíců (pokud byla vyčerpána celá předchozí podpora v nezaměstnanosti) nebo 3 měsíce (pokud jste předchozí podporu nevyčerpali celou).

Co dělat, když nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Pokud jste nezaměstnaní, vedení na Úřadu práce, a nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti (protože vám podpora už skončila, nebo jste na ni neměli vůbec nárok), pak si můžete na Úřadu práce přivydělat na nějaké brigádě.

Je zde ale stanoven maximální příjem. Ten může být jedna polovina minimální mzdy. Minimální mzda je v roce 2024 ve výši 18 900 Kč. Na Úřadu práce si tedy můžete přivydělat maximálně 9 450 Kč.

Nesmí se také jednat o práci na dohodu o provedení práce (DPP), ale musí to být dohoda o pracovní činnosti, nebo práce v pracovním poměru.

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

Pokud jste nezaměstnaní, na Úřadu práce a nemáte žádný příjem, pak můžete mít nárok na některé sociální dávky. Mohou to být například dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí (životní nebo existenční minimum) nebo doplatek na bydlení. Kromě toho jsou zde i další sociální dávky. Například přídavky na dítě nebo příspěvek na bydlení.

Tyto sociální dávky, se stejně jako podpora v nezaměstnanosti, vyřizují na Úřadu práce. Můžete se zde tedy informovat, zda máte nárok na některou jinou sociální dávku.

39 comments

 1. Dobrý den,
  mohu se zeptat kdy má výplatní termín Praha 10. Minulý měsíc jsem peníze měla na účtě 11.
  Děkuji

  1. Dobrý den chtěla bych se zeptat kdy chodí dávky v Trutnově, registrovala jsem se 30.3 tak nevím kdy mi dávka dorazí děkuji za odpověď

  1. Po jaké době může být nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud byl pracovní poměr ukončen z důvodu hrubého porušení pracovní kázně?

   1. viz paragraf 39, odstavec 2, zákon o zaměstnanosti:

    (2) Nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá uchazeč o zaměstnání,

    a) se kterým byl v době posledních 6 měsíců před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnavatelem skončen pracovněprávní vztah z důvodu porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem; to platí i v případě skončení jiného pracovního vztahu z obdobného důvodu,

 2. prosím chtěl bych se zeptat jestli mám nárok na podporu i na lnvalidni důchod 1.je mi 6o let a do předčasného duchodu chci jít o 2 roky dřív. Děkuji za odpověď.

  1. Invalidní důchodci prvního a druhého stupně mají nárok na podporu v nezaměstnanosti, u třetího stupně už ale nárok není.

 3. Dobrý den, kdy je výplatní termín na účty podpory v nezaměstnanosti pro Šumperk? Děkuji

 4. Dobrý den Kdy má výplatní termíny úřad práce ve Frýdku Místku pro podporu v nezaměstnanosti?

 5. Kdy je výplatní termín podpory v nezaměstnanosti v
  Uherském Brodě.okres Uherské Hradište.

 6. Dobrý den, na úřadě práce jsem evidovaná od 17.1.2022. Do dnešního dne mi nebyla vyplacená podpora. Můžu vědět proč? Lidé se na Vás spoléhají na to že jich alespoň podpora podrží v placeni nezbytných účtu jako např.. Nájem. Musela jsem si půjčit peníze z důvodu meškaní přislíbený podpory. Dekuji za odpověď.

  1. Záleží mimo jiné i na tom, zda bylo při ukončení zaměstnání vyplaceno odstupné – pokud ano, tak po dobu, za kterou vznikl nárok na odstupné se podpora nevyplácí. Jinak se podpora vyplácí až zpětně, v průběhu dalšího kalendářního měsíce. Každopádně ale budete mít nejlepší, obrátit se přímo na daný Úřad práce, a tam si zjišťovat, v čem je problém …

   1. Dekuji za odpověď, na konkrétní úřad jsem se za celý týden nedovolala, jelikož tam asi nik nezveda telefon. Odstupné mi vyplaceno nebylo proto bych rada podala stížnost na konkrétní úřad práce, koukám na internetu že nejsem jediná kdo má s touto pobočkou problém . určitě by bylo fajn kdyby se to da do pořádku pac sem se nikde nepotkala s tímto přístupem jak má Praha 10. Je tam neskutečný přístup jak lidem tak i řešení problému. Ještě jednou dekuji za rychlou odpověď kéž by to tak fungovalo i u úřadu práce na Novodvorský.

 7. Dobrý den, když jsem v půlce měsice nastoupila do práce, dostanu podporu za tu část měsíce, kdy jsem jeste byla na UP?
  Děkuju

  1. Podpora vám bude ukončena ke dni, který předchází nástupu do zaměstnání. A ano, za příslušné dny, kdy jste ještě měla nárok na podporu, by vám měla být vyplacena …

 8. Dobrý den,

  Bylo mi řečeno, že na Praze 6 je výplatní termín 9.6 a 13.6 stále nemám peníze na účtě. Bylo mi řečeno, že se peníze připisují na účet do 6 dnů. Přijde mi to divné? Opravdu to trvá až 6 dnů ?

  Děkuji

 9. Dobrý den chci se zeptat když jsem zažádala o podporu v nezaměstnanosti 16.5 a ukončila evidenci na UP 6.6 kdy mi dojde podpora v jakem měsíci.?
  Vyškov.
  Děkuji

  1. Podpora se standardně vyplácí zpětně – tj. za květen nejdříve v červnu. Záleží ale i na tom, jestli již byla vyřízena vaše žádost o podporu v nezaměstnanosti – na to má Úřad až 30 dní od podání žádosti – pak by se výplata mohla posunout až na červenec.

 10. Dobrý den, jsem zaregistrovaná na ÚP od 1.7. 2022. Ještě jsem nedostala podporu na účet ( dnes je 13.8. ) . Kdy jsou výplatní termíny pro Zlín ?
  Děkuji

 11. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, jak to je pokud jsem vedena na úřadu práce a půjdu na neschopenku. Je to možné a jakým způsobem se vyplácí nemocenská?
  Děkuji za odpověď.
  S pozdravem Radka Kymlová

  1. Pokud jste vedená na ÚP jako nezaměstnaná, a od ukončení vašeho posledního zaměstnání, je to již více než 7 kalendářních dní, pak nemáte nárok na nemocenské dávky.

   Pokud by byla pracovní neschopnost, zahájena ještě během 7 dní, od skončení posledního zaměstnání, pak můžete mít nárok na nemocenské dávky od 15 dne. Za prvních 14 dní byste nic nedostala, následně by vám stát (ČSSZ) platila běžné nemocenské dávky (60 – 72% z redukovaného denního vyměřovacího základu, maximálně po dobu 380 dní).

 12. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat kdy má vyplatni termín ÚP Bílovec (okr. Nový Jičín). Jsem na ÚP od 1.11.2022 a dodnes (21.12.2022)mi nepřišla podpora v nezaměstnanosti (složenkou) za listopad. Případně kam mám zavolat a zeptat se. Děkuji

 13. Dobrý den, prosím vás ke kterému datu vyplácí podporu v nezaměstnanosti UP Praha 4? Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *