Kalkulačka OČR – výpočet ošetřovného 2024

Ošetřovné (OČR) je za běžných podmínek ve výši 60% z hrubé mzdy (resp. redukovaného vyměřovacího základu). V roce 2024, platí jen běžné podmínky pro OČR a nárok je pouze po dobu 9 (nebo 16) dní. Jen u dlouhodobého ošetřovného, to může být až 90 dní (platí pro něj odlišné podmínky).
Ošetřovné (OČR) je za běžných podmínek ve výši 60% z hrubé mzdy (resp. redukovaného vyměřovacího základu). V roce 2024, platí jen běžné podmínky pro OČR a nárok je pouze po dobu 9 (nebo 16) dní. Jen u dlouhodobého ošetřovného, to může být až 90 dní (platí pro něj odlišné podmínky).

OČR – ošetřování člena rodiny (neboli ošetřovné), je dávka spadající pod nemocenské dávky. Pokud vám onemocní dítě, nebo jiný člen rodiny, pak máte jako zaměstnanec nárok na placenou „neschopenku“.

V této kalkulačce si můžete spočítat zvýšené ošetřovné, nebo zde najdete souhrnné informace, o tom kdo má nárok na OČR.

Kalkulačka OČR výpočet ošetřovného v roce 2024

V této kalkulačce si můžete spočítat OČR podle běžných podmínek  – v roce 2024 platí  pouze „běžné“ podmínky, kdy je ošetřovné „jenom“ 60% a maximálně po dobu 9 kalendářních dní (nebo 16 dní u samoživitelů).

Pro výpočet výše OČR zadávejte svoji průměrnou hrubou mzdu:

Kalkulačka ošetřovné 2024
Počet kalendářních dnů ošetřování: *

(*) Zadejte počet kalendářních dní, během kterých jste se starali o dítě nebo jiného člena rodiny. Maximum je 9 dní (u samoživitelů až 16 dní).
Hrubá mzda **

(**) Zadejte průměrnou hrubou mzdu v posledním zaměstnání (např. průměrná hrubá mzda za posledních 12 měsíců)
Výpočet

Kdo má nárok na ošetřovné – OČR 2024

Za běžných podmínek, mají na OČR nárok pouze zaměstnanci, kteří pracují v zaměstnání, kde za ně zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění.

Na ošetřovné naopak nemají nárok ti, kdo pracují na DPP nebo na DPČ, a dále ani OSVČ. Ti měli nárok jen na krizové ošetřovné během epidemie. Lidé pracující na DPP/DPČ nebo OSVČ, mohou mít při splnění podmínek, nárok na dlouhodobé ošetřovné (až 90 dní).

Na OČR je běžně nárok:

 • Pokud se musíte starat o dítě nemocné dítě do 10 roků
 • Pokud se musíte starat o zdravé dítě do 10 roků, protože je zavřená škola/školka, nebo je nemocný ten, kdo o toto dítě běžně pečuje
 • Pokud se musíte strat o jiného člena domácnosti, který je starší než 10 roků, pokud jeho zdravotní stav vyžaduje nezbytnou péči dospělé osoby (o nutnosti péče/ošetřování rozhoduje ošetřující lékař)

Na ošetřovné nárok i další příbuzní v přímé linii, i když s ošetřovanou osobou nesdílí spolčenou domácnost. Na OČR tak může mít nárok například i babička, která se stará o vnuka/vnučku, i když s ním nebydlí (platí to i obráceně).

Doba, po kterou se normálně vyplácí OČR:

 • 9 kalendářních dní
 • 16 kalendářních dní (pro samoživitelky/samoživitele)
 • až 90 dní u dlouhodobého ošetřovného (jiná dávka, než ošetřovné, odlišné podmínky)

Nárok na ošetřovné pro DPP, DPČ a OSVČ

Během roku 2024, se bude schvalovat změna zákona o nemocenském pojištění. Jednou ze změn, by měl být nárok na ošetřovné (OČR) i pro dohodáře nebo živnostníky.

Na běžné ošetřovné (krátkodobé), by měli nárok i ti, kdo pracují na dohodu o provedení práce (DPP), nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Nebo i podnikatelé (OSVČ), kteří si platí dobrovolné nemocenské pojištění.

Tato změna (nárok na OČR), ale bude platit zřejmě až od 1. 1. 2025.

Kolik je OČR (ošetřovné) v roce 2024 a z čeho se počítá

Za běžných podmínek je nárok na ošetřovné ve výši 60% z hrubé mzdy (resp. z redukovaného vyměřovacího základu).

Výpočet výše ošetřovného se provádí z hrubé mzdy. Z té se nejprve spočítá redukovaný vyměřovací základ, což je u příjmu do cca 40,9 tisíc korun, cca 90% hrubé mzdy. Výpočet se provádí z posledních 12 měsíců v daném zaměstnání.

Ošetřovné je ve výši 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Nárok je za každý kalendářní den, kdy neste v zaměstnání. Tj. včetně víkendů nebo státních svátků.

Za normálních podmínek je nutné OČR čerpat v kuse (max. 9 nebo 16 dní).

Výpočet ošetřovného ve výši 60% v roce 2024

V následující tabulce se můžete podívat, kolik je ošetřovné při výpočtu 60%.  Ošetřovné se počítá zredukovaného vyměřovacího základu. To je cca 90% hrubé mzdy. S vyšší mzdou se to, z čeho se počítá ošetřovné, snižuje.

U ošetřovného 60% je nárok jen po dobu 9 kalendářních dní (nebo 16 dní u samoživitelů a samoživitelek)

Tabulka příklad výpočtu ošetřovného v roce 2024:

Hrubá mzda ošetřovné 60% 2024
(1 den)
ošetřovné 60% 2024
(9 dní)
18 900 Kč 336 Kč za 1 den 3 024 Kč za 9 dní
20 000 Kč 356 Kč za 1 den 3 204 Kč za 9 dní
25 000 Kč 444 Kč za 1 den 3 996 Kč za 9 dní
30 000 Kč 533 Kč za 1 den 4 797 Kč za 9 dní
35 000 Kč 622 Kč za 1 den 5 598 Kč za 9 dní
40 000 Kč 711 Kč za 1 den 6 399 Kč za 9 dní
45 000 Kč 797 Kč za 1 den 7 173 Kč za 9 dní

Kdy chodí ošetřovné na účet?

Ošetřovné by mělo být za standardních podmínek vyplaceno na účet žadatele do 30 dní od podání žádosti. Tím, že ošetřovné není za běžných podmínek dávka, která by se vyplácela pravidelně každý měsíc, tak nemá stanovený pevný výplatní termín.

Během epidemie byla sice vyplácena několikrát po sobě, ale vzhledem k vysokému počtu žádostí (normálně jich bývá jen zlomek), a vzhledem k velkému počtu chyb, chodí/chodilo ošetřovné často se zpožděním.

Co dělat když mi nepřišlo ošetřovné na účet?

Pokud vám nedorazí ošetřovné na účet ani do 30 dní, pak můžete vyplnit tento formulář na webu ČSSZ (České správy sociálního zabezpečení), která to prověří a případně vám sdělí v čem je problém (obvykle nějaká chyba v podkladech).

6 comments

 1. Dobrý den jak je to s ošetřovným ,při výkonu dvou zaměstnání každý jiný zaměstnavatel. jeden 40 h tyden ,druhý 20h den. musím mít vypsáno dvakrát nebo můžu pobírat ošetřovné jen u zvoleného zaměstnavatele

  1. Jsou možné obě možnosti. Pokud bude chtít uplatnit nárok na ošetřovné u obou zaměstnavatelů, potřebujete mít vypsáno 2x. Pokud budete uplatňovat nárok jen u jednoho zaměstnavatele a u druhého budete dále pracovat, pak vám stačí jen jednou.

 2. Je možno čerpat očr, když hlídám vnuka /5 let/ z důvodu uzavření MŠ během pandemie? Vnuk má trvalé bydliště v jiném městě.

  1. Ne, pokud nežijete s dítětem ve společné domácnosti, tak na ošetřovné nárok nemáte – viz paragraf 39, zákon o nemocenském pojištění:

   (2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o dítě mladší 10 let rodičem.

 3. Dobrý den,
  jak je možné, že prochází následující: zaměstnanec v žádosti o ošetřovné při uzavření školy vyplní, že o dítě pečoval i o víkendu, i přesto, že pracuje v oboru, kde není víkendový provoz možný (např.školství) a zaměstnavatel správně uvede v záznamech, že o víkendu žádné směny naplánované nebyly a zaměstnanec od státu přesto dostane zaplaceno ošetřovné i za víkend.
  Je to nehorázné dojení systému a je mi z toho zle… Proč to nikdo neřeší?

 4. Dobrý den. Jak je to s ošetřovným když je dcerka pro zavření třídy ve šolce doma? Kde mohu najít formulář ? Ten o jsem našel má platnost do 30,6,2021 Děkuji,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *