Kalkulačka: Výpočet mateřské dovolené (PPM) v roce 2020

Během mateřské dovolené (když se vám narodí dítě), máte obvykle nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik byste dostávali během mateřské dítě v roce 2020. Po skončení mateřské pak zpravidla následuje rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek.
Během mateřské dovolené (když se vám narodí dítě), máte obvykle nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik byste dostávali během mateřské dítě v roce 2020. Po skončení mateřské pak zpravidla následuje rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek.

Během mateřské dovolené (když se vám narodí dítě), máte obvykle nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik byste dostávali během mateřské dítě v roce 2020. Po skončení mateřské pak zpravidla následuje rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek.

Kalkulačka PPM: Výpočet peněžité pomoci v mateřství v roce 2020

Kalkulačka mateřská 2020
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Kolik je mateřská dovolená v roce 2020

Na mateřskou dovolenou mají nárok zaměstnanci. To je dáno zákoníkem práce, zaměstnavatel musí zaměstnanci poskytnout mateřskou dovolenou. Stejně jako následnou rodičovskou dovolenou.

Délka mateřské dovolené je stanovena takto:

 • 28 týdnů, pokud se vám narodí jedno dítě
 • 37 týdnů pokud na dvojčata (pokud se narodí dvě a více dětí)
 • 22 týdnů, pokud je na mateřské muž, nebo pokud se jedná o převzetí dítěte do péče

Na rodičovské dovolené pak můžete být do 3 roků dítěte.

Výpočet mateřské dovolené (PPM) v roce 2020

Na peněžitou pomoc v mateřství mají obvykle nárok zaměstnanci, nebo živnostníci (OSVČ, kteří si ale musí platit nemocenské pojištění).

Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), zpravidla nemají nárok studentky, nezaměstnaní nebo často i ti, kdo pracují jen na DPP (dohoda o pracovní činnosti) nebo DPČ.

Z čeho se vypočítá výše mateřské?

Pro výpočet mateřské (PPM) je u zaměstnance rozhodující hrubá mzda v posledním zaměstnání. Je to podobné, jako u nemocenských dávek (ošetřovné, nemocenská během pracovní neschopnosti, otcovská apod.).

Mateřská je 70% z redukovaného vyměřovacího základu (hrubé mzdy).

Denní vyměřovací základ pro výpočet peněžité pomoci v mateřství (PPM)

Denní vyměřovací základ se spočítá, jako součet hrubé mzdy (zpravidla za posledních 12 měsíců), který se vydělí počtem kalendářních dní (365). Výsledkem je pak denní vyměřovací základ, který je pro všechny nemocenské dávky stejný.

Pokud máte v roce 2020 hrubou mzdu do cca 35 tisíc korun, pak dostáváte mateřskou ve výši 70% z hrubé mzdy. Pokud máte vyšší mzdu, pak se do výpočtu PPM zapojí i redukční hranice. Nad určitou výši platu, se totiž vypočítaný denní vyměřovací základ uměle snižuje (redukuje). Započítá se tedy jen část platu.

Pro rok 2020 platí pro výpočet mateřské tyto redukční hranice:

 • Do 1162 Kč se započítá 100%
 • Od 1162 Kč do 1742 Kč se započítá 60%
 • Od 1742 Kč do 3484 Kč se započítá 30%
 • Nad 3484 Kč se napočítá nic

Kolik je maximální mateřská v roce 2020

Vzhledem k tomu, jak jsou nastaveny výše uvedené redukční hranice, je současně určena i maximální výše mateřské (peněžité pomoci v mateřství) v roce 2020.

 • Maximální možná výše mateřské v roce 2020 = 1 424 Kč za jeden kalendářní den
 • Maximální mateřská 2020 = 42 720 Kč za měsíc (za 30 dní)
 • Maximální výše mateřské na jedno dítě = 279 104 Kč za 28 týdnů (196 dní)
 • Maximální výše mateřské na dvojčata = 368 816 Kč za 37 týdnů (za 259 dní)

Kdo má nárok na mateřskou a jaké jsou podmínky?

Nárok na mateřskou mají hlavně zaměstnanci a OSVČ. Mezi hlavní podmínky patří to, že žadatelka (žadatel) o mateřskou (PPM), musí mít splněnou účast na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní za poslední dva roky.

 • To znamená být 270 dní (za poslední 2 roky) v zaměstnání, kde se platí nemocenské pojištění (třeba u DPP do 10 tisíc měsíčně se nemocenské neplatí).
 • Nebo podnikat jako živnostník (OSVČ) a platit si nemocenské pojištění (minimální nemocenské v roce 2020 je 126 Kč).

Druhou podmínkou je pak to, aby žena (která žádá o mateřskou), byla v době zahájení mateřské zaměstnaná. Nárok na PPM vzniká od 6 – 8 týdne před porodem (pro ženu).

Nárok na mateřskou po skončení zaměstnání (pro nezaměstnanou ženu)

Nárok na mateřskou můžete být i u nezaměstnané ženy, pokud v době zahájení mateřské je to maximálně 180 dní od skočení posledního zaměstnání (ochranná doba pro mateřskou). V praxi to tedy znamená, že žena musela být těhotná, již při ukončení zaměstnání. Pak má nárok na mateřskou stejně, jako by byla zaměstnaná.

Rodičovský příspěvek od 1. 1. 2020

Pokud by nezaměstnaná žena neměla nárok na mateřskou, pak má nárok až na rodičovský příspěvek po narození dítěte. Rodičovský příspěvek je od 1. 1. 2020 částka 300 000 Kč (na dvojčata 450 000 Kč). Bez nároku na mateřskou, je maximální výše rodičovské 10 000 Kč měsíčně. Jinak je možné zvolit i jinou výši rodičovské.

Nárok na mateřskou pro studentku (střední nebo vysoké školy)

U studentky je to s nárokem na mateřskou složitější. Během doby studia na střední nebo vysoké škole nevzniká nemocenské pojištění (za studenty stát platí jen zdravotní pojištění).

Nárok na mateřskou tedy u studentky, může vzniknout jen případě, že při škole i pracuje (v zaměstnání, kde jí vzniká účast na nemocenském pojištění).

Studentka může mít nárok na mateřskou (PPM) i po skončení školy, pokud nastoupí do zaměstnání. Pokud školu dokončila (úspěšně absolvovala), pak se jí doba studia může započítat do těch 270 dní nemocenského pojištění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *