Kalkulačka: Budu mít nárok na porodné v roce 2021?

V této kalkulačce si můžete spočítat, zda máte v roce 2021 nárok na porodné. Od 1. 1. 2021 se životní minimum nemění. Podmínky pro nárok na porodné jsou stejní, jako v roce 2020. Porodné na první dítě je 13 000 Kč, porodné na druhé dítě je 10 000 Kč. Na třetí dítě už nárok na porodné není.
V této kalkulačce si můžete spočítat, zda máte v roce 2021 nárok na porodné. Od 1. 1. 2021 se životní minimum nemění. Podmínky pro nárok na porodné jsou stejní, jako v roce 2020. Porodné na první dítě je 13 000 Kč, porodné na druhé dítě je 10 000 Kč. Na třetí dítě už nárok na porodné není.

Porodné je sociální dávka, která je spojená s porodem a narozením dítěte. Pokud se vám má v roce 2021 narodit dítě, pak si v této kalkulačce můžete spočítat, zda máte nárok na porodné. Nárok na porodné se odvíjí od příjmu před porodem. Snadno zjistíte, zda má po narození dítěte smysl žádat o tuto sociální dávku.

Kolik je porodné v roce 2021?

Na porodné je nárok při narození prvního nebo druhého dítěte. Na tuto sociální dávku má nárok žena, která dítě porodila. Proto se nárok odvíjí od počtu/pořadí dětí, které daná žena porodí.

Pokud například dojde k situaci, kdy žena žije s partnerem, který již má nějaké jiné děti z předchozího vztahu, a jí se následně narodí její první dítě, pak to, že její partner má již jiné děti, nehraje roli. Vždy se sleduje to, o kolikáté dítě dané ženy se jedná.

Nárok na porodné je jen u prvního nebo druhého dítěte:

  • Porodné na první dítě = 13 000 Kč
  • Porodné na druhé dítě = 10 000 Kč

Na třetí nebo další dítě nárok na porodné není. Pokud se narodí dvojčata, pak je nárok na porodné ve výši 23 000 Kč. Pokud by tedy narozená dvojčata byla současně první a druhé dítě.

Kalkulačka: Výpočet nároku na porodné v roce 2021

Kalkulačka porodné v roce 2021
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?

Jako průměrný příjem, uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Kdo má nárok na porodné v roce 2021?

Nárok na porodné se posuzuje hlavně podle příjmu rodiny (žadatele). Sleduje se období posledních 3 měsíců před porodem (resp. poslední ukončené kalendářní čtvrtletí).

Pokud se dítě narodí například v září 2021, pak se sledují příjmy za období březen až červen 2021. Pokud by se dítě narodilo až v říjnu 2021, pak by se posuzoval příjem za období červenec až září 2021.

Nárok na porodné vzniká ve chvíli, kdy průměrný (čistý) měsíční příjem pro všechny členy rodiny (společně posuzované osoby), nepřesáhne 2,7 násobek životního minima.

Z jeho příjmu se vypočítá nárok na porodné?

U sociální dávky porodné se započítávají všechny (čisté) příjmy v daném období. Může se jednat o příjem ze zaměstnání, nebo i různé dávky. Jako příjem se například započítá podpora v nezaměstnanosti, mateřské dávky (peněžitá pomoc v mateřství), nemocenské dávky.

Mezi příjmy se započítává i příjem z podnikání. A to buď ten skutečný (na základě posledního daňového přiznání). Nebo se započítá „teoretický“ příjem, který odpovídá jedné polovině průměrné mzdy v ČR (to v případě, že OSVČ zatím nepodal daňové přiznání, nebo pokud jsou jeho příjmy v DP příliš nízké).

Zvýšení životního minima pro nárok na porodné

V roce 2020, na začátku dubna (od 1. 4. 2020), došlo ke zvýšení životního a existenčního minima. To má poměrně zásadní vliv při posuzování nároku na porodné. Díky zvýšení životního minima o 13%, je tedy velmi pravděpodobné, že následně získalo nárok na porodné více maminek.

V praxi to reálně znamená, že samoživitelka, má nárok na porodné u prvního dítěte, pokud její příjem nebude vyšší než 14 904 Kč měsíčně. Pokud by to bylo již druhé dítě ženy (která se pro účely porodného posuzuje samostatně), pak je maximální hranice příjmu pro nárok na porodné dokonce 20 223 Kč měsíčně.

Při posuzování nároku na porodné pro rodinu, které se narodí první dítě, je hranice pro nárok na tuto dávku ve výši 23 544 Kč měsíčně. Pokud by to bylo již druhé dítě v rodině, pak je nárok na porodné do 28 863 Kč.

Zpětný nárok na porodné

Porodné se vyřizuje na Úřadu práce po narození dítěte. O porodné je možné požádat i zpětně. A to až do 1 roku věku dítěte. Poté již ale nárok na porodné zaniká. Takže na vyřízení porodného máte dostatek času.

K vyřízení žádosti budete potřebovat příslušné formuláře s žádostí a také osobní doklady dospělých osob a rodný list narozeného dítěte. V neposlední řadě je také nutné doložit výši příjmu (za všechny osoby uvedené v žádosti) za příslušné období (kalendářní čtvrtletí).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *