Výplatní termín – kdy chodí dávky a podpora na účet?

Sociální dávky a podpora se vyplácí zpětně, vždy za předchozí měsíc. Výplatní termín má stanovený Úřad práce různě. Liší se to podle konkrétního místa v ČR (v různých městech jsou různé výplatní termíny).
Sociální dávky a podpora se vyplácí zpětně, vždy za předchozí měsíc. Výplatní termín má stanovený Úřad práce různě. Liší se to podle konkrétního místa v ČR (v různých městech jsou různé výplatní termíny).

Mnoho lidí je odkázáno na různé sociální dávky a podporu od státu. Je to jejich jediný příjem, ze kterého musí uhradit všechny výdaje. Je určitě na místě otázka, kdy chodí tyto dávky a podpora na účet?

Asi každý, kdo se musí někdy v životě spoléhat na sociální podporu státu, potřebuje mít jistotu, kdy dostane peníze, aby podle toho mohl plánovat své výdaje. Není nic horšího, než když vám zbývá posledních pár korun, a vy marně čekáte, než vám dorazí peníze na účet. Nevíte, zda se někde nestala nějaká chyba, nebo jestli mají peníze dorazit až za pár dní.

Výplatní termín: Sociální dávky a podpora od státu

Než se podíváme na konkrétní výplatní termíny pro jednotlivé dávky a podporu, měli bychom si v nich udělat trochu pořádek. Stát vyplácí různé dávky a podporu. Pro přehlednost si je můžeme rozdělit do tří skupin:

Výplatní termín – sociální dávky (přídavky na bydlení, na dítě, rodičovská, hmotná nouze)

Sociální dávky s výplatou každý měsíc = o tyto dávky si žádáte na Úřadu práce a jsou vypláceny každý měsíc. Spadají sem dávky jako příspěvek na bydlení, přídavky na dítě, rodičovský příspěvek (rodičovská), dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení), příspěvek na péči aj. sociální dávky. Tyto dávky dostáváte každý měsíc a mají svůj pravidelný výplatní termín.

Jednorázové sociální dávky = na tyto dávky máte nárok při splnění podmínek pouze jednorázově. Není u nich tedy nějaký pravidelný výplatní termín. Jedná se o sociální dávky jako je například porodné, mimořádná okamžitá pomoc ve hmotné nouzi, pohřebné apod.

Výplatní termín – podpora v nezaměstnanosti

Podpora v nezaměstnanosti je společně s podporou při rekvalifikaci vyplácena Úřadem práce. Nespadá ale mezi sociální dávky. Nárok na podporu v nezaměstnanosti je podmíněn předchozím zaměstnáním (nebo podnikáním). Pro podporu v nezaměstnanosti je stanoven pravidelný výplatné termín.

Výplatní termín – nemocenské dávky (nemocenská, ošetřovné, mateřská)

Nemocenské dávky – ty jsou vypláceny ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení). Spadá mezi ně hlavně nemocenská při pracovní neschopnosti nebo mateřská (peněžitá pomoc v mateřství). Mezi nemocenské dávky patří o otcovská (placené volno pro tatínky po porodu) anebo ošetřovné (na dítě nebo jiného člena rodiny). Pro tyto nemocenské dávky jsou opět stanoveny pravidelné výplatní termíny.

Kdy chodí na účet sociální dávky

Pro sociální dávky, jako je rodičovský příspěvek (rodičovská), přídavky na dítě, přídavky na bydlení a další, je stanoven konkrétní výplatní termín.

Tyto sociální dávky chodí na účet vždy až v následujícím měsíci. Vyplácí se tedy zpětně. V únoru tedy dostáváte sociální dávku za leden.

Konkrétní datum, kdy přijdou tyto sociální dávky na účet, se liší podle konkrétního místa v republice. Každý Úřad práce má stanoveny výplatní termíny v jiné dny. Takže ani v Praze, kde je více městských částí, nechodí všechny sociální dávky v jeden den, ale jsou vypláceny v různé dny.

Pro bližší informace, kdy vám dorazí sociální dávky na účet, se tedy můžete zkusit informovat na „svém“ Úřadu práce. Obvykle jsou ale sociální dávky vypláceny v první polovině měsíce, zpravidla nejpozději do 20 dne v měsíci.

Kdy chodí na účet podpora v nezaměstnanosti

Podobně, jako u sociálních dávek, které také vyplácí Úřad práce, je i podpora v nezaměstnanosti vyplácena za předchozí měsíc.

Pokud se na Úřadu práce zaregistrujete jako nezaměstnaný na začátku měsíce (např. na začátku července), pak vám první podpora v nezaměstnanosti dorazí na účet až v dalším měsíci (až v srpnu). Podpora v nezaměstnanosti chodí na účet podobně jako výplata – vždy tedy za předchozí měsíc.

Termín výplaty podpory v nezaměstnanosti mají jednotlivé Úřady práce stanoveny různě. Liší se podle konkrétní pobočky (města/obce). Peníze byste ale měli dostat na účet nejpozději v průběhu následujícího měsíce. Pokud tedy máte nárok na podporu za červenec, měli byste ji dostat do konce srpna.

Kdy chodí na účet nemocenská nebo mateřská?

U nemocenských dávek je nutné rozlišit, jestli se jedná o jednorázovou výplatu dávky. Nebo jestli je to opakované vyplácení dávky, každý měsíc.

Jednorázové nemocenské dávky, jsou vypláceny do 30 dní, od doručení žádosti o danou dávku. Například u nemocenských dávek při pracovní neschopnosti může vyplacení dávky nějakou dobu trvat.

Podobně, jako u sociálních dávek nebo podpory v nezaměstnanosti, jsou i nemocenské dávky vypláceny zpětně. Tedy za předchozí měsíc. Pokud vám vznikne nárok na nemocenské dávky v červnu, měly by vám na účet dorazit nejpozději do konce následujícího měsíce. Tedy do konce července.

65 komentářů

 1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaký je výplatní den dávek v nezaměstnanosti pro město Dvůr Králové nad Labem, děkuji Andrea

 2. Dobrý den, mohla bych se též zeptat na termín vyplacení rodičovského příspěvku? Liberecký kraj, děkuji.

 3. Dobrý den. Zlomila jsem si kotník. Budu tedy déle v PN. Kdy chodí nemocenská pro Plzeň – jih? A bude to chodit pravidelně ve stejném termínu? Děkuji Yvona.

  1. Nemocenskou byste měla dostat do 30 dní od doručení příslušných podkladů – pozor na to, že prvních 14 dní vám platí zaměstnavatel, tam byste měla dostat peníze společně s běžnou výplatou. Od 15 dne vyplácí nemocenskou ČSSZ

 4. Dobrý den, kdy je prosím výplatní termín pro rodičovský příspěvek Prostějov? Děkuji

 5. Kdy se vyplácí podpora v nezaměstnanosti. Sem na PU od 16.09 takze bych měl dostat za půlku měsíce?
  Jihomoravský kraj, Vyškov.

 6. Dobrý den, jaký je prosím výplatní termín na rodičovský příspěvek Frydek-Mistek? Děkuji moc.

 7. Dobrý den,ráda bych se zeptala ,kdy je výplatní termín prispevku na dítě, a prispevku na bydlení v okrese Havlíčkův Brod. Děkuji

 8. Dobrý den, mohu se zeptat, kdy chodí prosím rodičovský příspěvek v Kroměříži? Poslední dobou to chodilo různě. Děkuji za odpověď.

  1. V Kroměříži by měly být výplatní termíny 9 a 23 den v měsíci (je ale možné, že vzhledem k aktuální situaci, kdy je provoz na úřadech omezený to nemusí platit)

 9. Dobrý den, mohu se prosím zeptat kdy má výplatní termín rodičovské Benešov (krajská pobočka Příbram).
  Děkuji 🙂

 10. Zdravim, prosim, kdy je vyplatni termin pro podporu v nezamestatnanosti pro Brno mesto? Dik.

 11. Zdravím, kdy chodí podpora v nezaměstnanosti, ve Kdyni okres Domažlice? Předem děkuji za odpověď

 12. Dobrý den, prosím kdy má vyplatni den Tábor? Jde o příspěvek na dítě.
  Mockrát děkuji za odpoved

 13. Dobrý den.
  Chtěla bych se zeptat, kdy má úřad práce v Novém Boru výplatní termín
  pro podporu v nezaměstnanosti.
  Předem děkuji za odpověď.

 14. Dobrý den.
  Chtěla bych se zeptat, kdy má úřad práce v Praze 11 (Haje) výplatní termín
  pro podporu v nezaměstnanosti.
  Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *