Kalkulačka: Výpočet nemocenské od zaměstnavatele (náhrada mzdy za nemoc) 2024

Prvních 14 dní, platí nemocenskou zaměstnavatel. Náhrada mzdy za nemoc, je 60% z hrubé mzdy (z redukovaného průměrného hrubého hodinového výdělku). Nemocenská je aktuálně stále placená od 1 dne neschopenky. Nárok je i ve zkušební době, nebo může být i po skončení zaměstnání.
Prvních 14 dní, platí nemocenskou zaměstnavatel. Náhrada mzdy za nemoc, je 60% z hrubé mzdy (z redukovaného průměrného hrubého hodinového výdělku). Nemocenská je aktuálně stále placená od 1 dne neschopenky. Nárok je i ve zkušební době, nebo může být i po skončení zaměstnání.

Během prvních 14 dní na neschopence, dostávají zaměstnanci nemocenskou od zaměstnavatele (náhrada mzdy za nemoc). Ti, kdo onemocní až po skončení zaměstnání, nebo podnikatelé (OSVČ), ale za první 2 týdny neschopenky nedostanou nic – mají nárok až na nemocenské dávky od 15 dne.

Již několik roků, je neschopenka placená hned od prvního dne (dříve byly první 3 dny neplacené). O znovuzavedení neplacené neschopenky za první 3 dny, se mluvilo i v minulém roce (vláda navrhovala různá úsporná opatření, daňovou a důchodovou reformu). Namísto neplacené neschopenky, se ale znovu zavádí nemocenské pojištění i pro zaměstnance (0,6% z hrubé mzdy) – viz dále.

Kalkulačka: Výpočet nemocenské během prvních 14 dní (od zaměstnavatele) 2024

Výpočet náhrady mzdy za nemoc (nemocenská za prvních 14 dní), vychází z průměrného hrubého hodinového výdělku (za poslední ukončené kalendářní čtvrtletí).

První 2 týdny platí neschopenku zaměstnavatel – náhrada mzdy za nemoc, je placena za zameškané hodiny (nárok může být i za svátek nebo za víkend, pokud na něj připadá neodpracovaná směna).

Kalkulačka náhrada mzdy 2024
Průměrná hodinová mzda

Počet hodin hodin pracovní neschopnosti
pro náhradu mzdy od 1 dne (*)

Výpočet

(*) Náhrada mzdy se poskytuje v době prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti za pracovní dny a za placené svátky. Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel od 1 dne pracovní neschopnosti, resp. od 1 neodpracované hodiny (směny).

Výpočet nemocenské od zaměstnavatele – náhrada mzdy za nemoc 2024

První 2 týdny na neschopence platí zaměstnavatel – nárok je jen v době zaměstnání (i ve zkušební době). Po skončení zaměstnání, může být nárok jenom na nemocenské dávky od 15 dne (na nemocenské dávky mohou mít nárok i OSVČ).

Během prvních 14 dní, dostávají zaměstnanci zaplaceny pouze zameškané hodiny (u běžné pracovní doby 40 hodin/ týden, to může být za prvních 14 dní, náhrada mzdy za nemoc za 80 hodin).

Náhrada mzdy za nemoc, se vypočítá z průměrného hrubého hodinového výdělku (ten je obvykle uveden na výplatní pásce). Průměrný výdělek, se počítá za poslední předchozí kalendářní čtvrtletí.

Pokud není možné určit průměrný výdělek za předchozí kalendářní čtvrtletí (třeba v novém zaměstnání nebo u nemocenské po skončení rodičovské), pak se vychází z aktuálního čtvrtletí, nebo z pravděpodobného výdělku (viz paragraf 355, Zákoník práce).

Pokud by někdo onemocněl například v květnu 2024, pak se náhrada mzdy za nemoc bude počítat z průměrného výdělku za 1 čtvrtletí 2024 (leden – březen 2024).

Průměrný hrubý hodinový výdělek, se pro výpočet náhrady mzdy za nemoc redukuje (projeví se především u zaměstnanců s nadprůměrnou mzdou).

Redukční hranice pro výpočet náhrady mzdy za nemoc v roce 2024

Redukční hranice pro výpočet nemocenské (a náhrady mzdy za nemoc) se zvýšily od 1. 1. 2024 – pro výpočet náhrady mzdy se použije koeficient 0,175.

Redukční hranice 2024 Pro nemocenské dávky koeficient Pro náhradu mzdy
1 redukční hranice (90%) 1 466 Kč/den x 0,175 256,55 Kč/hod
2 redukční hranice (60%) 2 199 Kč/den x 0,175 384,83 Kč/hod
3 redukční hranice (30%) 4 397 Kč/den x 0,175 769,48 Kč/hod

Výpočet náhrady mzdy za nemoc – redukovaný hodinový výdělek

Náhrada mzdy za nemoc, se tedy nepočítá přímo z hrubé mzdy, ale z průměrného redukovaného hodinového výdělku. Ten se vypočítá z hrubého hodinového výdělku (zohledňuje se například i práce přes čas).

Při průměrné hrubé mzdě cca 44 500 Kč (v roce 2024), se nemocenská od zaměstnavatele počítá z 90% průměru (do cca 44 500 Kč měsíčně, by vše spadalo do první redukční hranice).

Příklad: Při průměrném hrubém hodinovém výdělku 400 Kč/hod, by se pro výpočet náhrady mzdy za nemoc započítalo:

  • Hrubý hodinový výdělek = 400 Kč/hod (cca 70 tisíc měsíčně)
  • Do 256,55 Kč se započítá 90% = 230,895Kč
  • Od 256,55 do 384,83 se započítá 60% = 76,968 Kč
  • Nad 384,83 do 400 Kč se započítá 30% = 4,551 Kč
  • Redukovaný hodinový výdělek = 312,414 Kč

Výpočet náhrady mzdy za nemoc – kolik je nemocenská od zaměstnavatele 2024?

Výpočet nemocenské od zaměstnavatele vychází z hrubé mzdy (resp. z redukovaného průměrného hrubého hodinového výdělku). Náhrada mzdy za nemoc, je 60%.

Příklad: Výše uvedený příklad hrubé mzdy 400 Kč za hodinu (průměrný výdělek), odpovídá redukované částce 312,414 Kč

  • Náhrada mzdy nemoc by vycházela na 187,4484 Kč za 1 hodinu
  • Za prvních 14 dní (80 hodin) by nemocenská vycházela na 14 996 Kč

Nárok na nemocenskou za prvních 14 dní ve zkušební době

Na nemocenskou (náhradu mzdy za nemoc i nemocenské dávky od 15 dne) je nárok i ve zkušební době.

Zaměstnancům, kteří pracují v klasickém pracovním nebo služebním poměru, vzniká účast na nemocenském pojištění (a tím i nárok na placenou neschopenku), hned od 1 dne v zaměstnání.

Během zkušební doby, ale platí jedna výjimka. Za běžných podmínek, nesmí dát zaměstnavatel výpověď zaměstnanci, který je pracovní neschopnosti.

Výjimkou je zkušební doba, kdy zaměstnavatel nesmí ukončit pracovní poměr pouze během prvních 14 dní na neschopence. Následně už ale může ukončit pracovní poměr (ve zkušební době), i když je zaměstnanec stále na neschopence.

Zaměstnanec, ale může ukončit pracovní poměr „kdykoliv“ –  i během pracovní neschopnosti (i ve zkušební době).

Nárok na nemocenskou po skončení zaměstnání

Na náhradu mzdy od zaměstnavatele, je nárok pouze v době, kdy jste zaměstnaní. Po skončení pracovního poměru, již dále není nárok na nemocenskou od zaměstnavatele:

Příklad: Pracovní poměr (např. na dobu určitou) skončí během prvních 14 dní neschopenky

  • Na nemocenskou od zaměstnavatele je nárok pouze do doby, kdy skončí pracovní poměr
  • Na nemocenské dávky od 15 dne, je nárok i po skončení zaměstnání

Příklad: Neschopenka začne až po skončení zaměstnání – během několika dní po ukončení pracovního poměru

  • Pokud je neschopenka zahájena do 7 dní od skončení pracovního poměru, je nárok na nemocenské dávky od 15 dne
  • Prvních 14 dní neschopenky po skončeném zaměstnání, ale není placena nemocenská

Příklad: Neschopenka začne až delší dobu po skončení zaměstnání (např. v době, kdy jste na Úřadu práce)

  • Není nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele ani na nemocenské dávky
  • Nezaměstnaným na Úřadu práce nevzniká nárok na nemocenskou (stát za nezaměstnané platí jenom zdravotní pojištění)

Nárok na nemocenskou u dohody DPP a DPČ

Nárok na náhradu mzdy za nemoc (nebo i nemocenské dávky), může být i při práci na dohodu. Ale pouze v některých případech.

Předpokladem pro nárok na „placenou neschopenku“ u DPP a DPČ, je účast na nemocenském pojištění:

  • U dohody o provedení práce (DPP), platí pojištění zaměstnavatel při příjmu nad 10 000 Kč
  • U dohody o pracovní činnosti (DPČ), platí pojištění zaměstnavatel při příjmu od 4 000 Kč

Nemocenské pojištění pro zaměstnance v roce 2024 – 0,6% z hrubé mzdy

Nemocenské pojištění doposud platil pouze zaměstnavatel (2,1% z hrubé mzdy), nebo si ho platí OSVČ (dobrovolná platba, minimálně 216 Kč měsíčně, resp. 2,7% z vyměřovacího základu).

Nemocenské pojištění pro zaměstnance, bude zavedeno od roku 2024, a jedná se o 0,6% z hrubé mzdy (u hrubé mzdy 40 000 Kč, by se jednalo o 250 Kč měsíčně).

Podle vládních odhadů, by takto mohl státní rozpočet získat až 13 miliard korun (fakticky se bude jednat o snížení čisté mzdy pro zaměstnance).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *