Nemoc ve zkušební době – výpověď a výpočet nemocenské

Na placenou neschopenku (nemocenskou) máte nárok už od začátku pracovního poměru, tedy i během zkušební doby. Pokud v zaměstnání pracujete krátce, pro výpočet nemocenské se použije pravděpodobný výdělek. Během prvních 14 dní neschopenky nemůžete dostat výpověď (zrušení pracovního poměru ve zkušební době).
Na placenou neschopenku (nemocenskou) máte nárok už od začátku pracovního poměru, tedy i během zkušební doby. Pokud v zaměstnání pracujete krátce, pro výpočet nemocenské se použije pravděpodobný výdělek. Během prvních 14 dní neschopenky nemůžete dostat výpověď (zrušení pracovního poměru ve zkušební době).

Když nastoupíte do nového zaměstnání, tak jedna z nejméně příjemných věcí, která vás může potkat, je to, když po pár dnech nebo týdnech onemocníte. Jak je to s nárokem na placenou neschopenku ve zkušební době? Kolik dostanete při dočasné pracovní neschopnosti ve zkušební době, a z čeho se to počítá? Může vám dát zaměstnavatel výpověď kvůli nemoci ve zkušební době?

Nárok na neschopenku ve zkušební době

Nemocenské pojištění u zaměstnance vzniká ke dni zahájení pracovního poměru. Takže, jestli onemocníte za pár dní, nebo za pár týdnů, po začátku nové práce, nehraje žádnou roli. Nárok na placenou neschopenku máte ve zkušební době stejně, jako zaměstnanec, který již pracuje delší dobu.

Pozor jen na to, že aby vznikl nárok na placenou neschopenku, tak musíte novou práci zahájit. Pokud nenastoupíte ani na první směnu, a hned jdete na neschopenku, tak nárok na nemocenskou nevznikne. Musíte zahájit práci v novém zaměstnání.

Kolik je nemocenská při dočasné pracovní neschopnosti ve zkušební době?

Trochu složitější je to s výpočtem nemocenské ve zkušební době. Během prvních 14 dní dočasné pracovní neschopnosti, máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Ta se standardně počítá na základě průměrné hodinové mzdy (průměrného výdělku), za předchozí kalendářní čtvrtletí. A vy dostáváte 60%.

Od 15 dne dočasné pracovní neschopnosti vzniká nárok na nemocenské dávky. Ty se obvykle vypočítávají na základě příjmu za posledních 12 měsíců v daném zaměstnání. Také dostáváte 60% (z hrubé mzdy), ale z trochu jiného čísla.

Redukovaný denní vyměřovací základ, který slouží pro výpočet nemocenské, je něco jiného, než průměrný redukovaný hodinový výdělek. Proto se liší výše nemocenské za prvních 14 dní a nemocenské do 15 dne.

Roli hraje ale i to, že během prvních 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti dostanete zaplaceny pouze skutečně neodpracované směny. Ale od 15 dne vám zaplatí každý kalendářní den.

Nemocenské dávky se také časem zvyšují. Po 30 dnech máte nárok už na 66%. Po dvou měsících (od 61 dne) pak na 72%.

Z čeho se počítá neschopenka během zkušební doby

Pro výpočet náhrady mzdy za prvních 14 dní dočasné pracovní neschopnosti se používá průměrný hodinový výdělek. Ten se stanovuje vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí (v některých případech se používá i průměr za celý rok).

V případě, že v zaměstnání začnete pracovat v jednom čtvrtletí (například v červnu, tj. druhé čtvrtletí) a onemocníte v dalším čtvrtletí (například na začátku července, tj. třetí čtvrtletí), pak by se pro výpočet nemocenské použila doba od začátku pracovního poměru, do konce čtvrtletí. Nemocenská by zde byla průměrný výdělek za červen.

Pokud byste onemocněli ve stejném kalendářním čtvrtletí, tak je postup podobný, pokud máte odpracováno alespoň 21 dní v tomto čtvrtletí. Pokud byste měli odpracováno méně (onemocníte už po prvním nebo druhém týdnu zkušební doby), pak by se spočítal tzv. pravděpodobný výdělek.

Pravděpodobný výdělek pro výpočet náhrady mzdy

Pravděpodobný výdělek je zjednodušeně řečeně řečeno mzda, které byste dosáhli, pokud byste pracovali celé období. Může se přitom vycházet z příjmů, které mají ostatní zaměstnanci na stejné pracovní pozici, se stejně náročnou prací.

Výpočet pravděpodobného výdělku se řídí zákoníkem práce (Zákon číslo 262/2006 Sb.), paragraf 355:

§ 355

(1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek.

(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

Prodloužení zkušební doby kvůli nemoci

Pokud onemocníte během zkušební doby, pak se vám zkušební doba prodlužuje o dobu pracovní neschopnosti. Pokud byste byli na neschopence třeba týden (od pondělí do neděle), pak se vám zkušební doba prodlouží o 5 dní, protože jste „zameškali“ 5 pracovních dní.

Výpověď ze zaměstnání ve zkušební době během neschopenky

Nejprve je nutno říci, že během zkušební doby nedostáváte výpověď. Výpověď ze zaměstnání je pevně daný termín a má konkrétní pravidla. Během zkušební doby se ale nejedná o výpověď, ale o zrušení pracovního poměru ve zkušební době. A pro toto zrušení, platí jiná pravidla.

Během zkušební doby má jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec právo, okamžitě ukončit pracovní poměr, bez udávání nějakého důvodu. Během zkušební doby tedy není žádná výpovědní lhůta, nebo nárok na odstupné, nebo jiné věci související s výpovědí.

Zrušení pracovního poměru během neschopenky ve zkušební době

Výjimkou z tohoto okamžitého zrušení pracovního poměru ve zkušební době, je právě nemocenská. Pokud onemocníte ve zkušební době, tak s vámi zaměstnavatel nemůže během prvních 14 dní dočasné pracovní neschopnosti ukončit pracovní poměr.

To je dáno hlavně tím, že v této době máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele, a zaměstnavatel se tak nemůže z plnění této povinnosti vyvázat.

Po uplynutí prvních 14 dní neschopenky, už ale tato ochrana končí a zaměstnavatel s vámi může ukončit pracovní poměr, i když jste na neschopence. Řeší to zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), paragraf 66:

§ 66 Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

(1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

(2) Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží. Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

34 comments

 1. Dobrý den, ráda bych požádala o radu. Byl mi ukončen pracovní poměr v skušebni době, jelikož jsem těhotná a na neschopence, ráda bych věděla jak dál postupovat. Děkuji za odpověď

  1. Pokud jste v pracovní neschopnosti (předpokládám že asi rizikové těhotenství?), tak vaše neschopenka bude pokračovat i dále. Nic se nemění, budete mít i nadále nárok na nemocenské dávky. Buď až do porodu (pak byste měla nárok na rodičovský příspěvek). Nebo pokud splňujete podmínky, tak do začátku mateřské (což je 6 – 8 týdnů před porodem)

 2. Dobry den, nastoupila jsem do zaměstnání, kde jsem se po 14-ti dnech nakazila. Dnes volala vedouci,jestli po nemoci nastoupim. Rekla jsem ,že už raději ne. Vypada to,že mě prijde zrušení pracovního poměru ve zkušební době, ale léčit se budu ještě aspoň 3 týdny. Nemocenskou bude posílat sociálka? A mám se hlásit na zdravotní pojišťovně? Děkuji za odpověď.

  1. Ano, od 15 dne máte nárok na nemocenské dávky od státu (ČSSZ). A ano, pracovní neschopnost po skončení zaměstnání je potřeba nahlásit na zdravotní pojišťovnu, aby za vás platil zdravotní pojištění stát

 3. Dobrý den, je , prosím, povinné ze zákona registrovat se na Úřadě práce,kdybych po ukončení nemocenské hned nenašla práci? Nebudu mít nárok na podporu. Děkuji

  1. Podle žádného zákona nemáte povinnost chodit na Úřad práce. Je to vaše právo, ne povinnost. Pokud ale nejdete na ÚP, tak logicky nemůžete mít ani nárok na ÚP ….

   1. Byla jsem v evidenci ÚP. zaměstnala se, dlouhodobě onemocněla ve zkušební době …proto jsem předem psala,že jsem bez nároku na podporu….Moc dekuji.

 4. Dobrý den jsem bohužel v pracovní neschopnosti ale jsem ve zkušební době byl mi ukončen pracovní poměr prosím mám dále nárok na nemocenské dávky prosím ? A mám to hlásit na zdravotní pojišťovnu ? Děkuji

  1. Pokud byla pracovní neschopnost zahájena ještě v průběhu zaměstnání (nebo do 7 dní od skončení pracovního poměru), tak máte nárok na nemocenské dávky i po skončení zaměstnání. V pracovní neschopnosti můžete být až do skončení neschopenky a máte nárok na nemocenské dávky (vyplácí stát). Po skončení zaměstnání už za vás neplatí zdravotní pojištění zaměstnavatele, po dobu pracovní neschopnosti ale spadáte do kategorie pojišťěnců, za které ZP platí stát – ano je to potřeba oznámit vaší zdravotní pojišťovně (mají na to obvykle na webu příslušný formulář).

 5. Dobrý den, onemocněla jsem ve zkušební době a v průběhu nemocenské mě přišla výpověď. Mám to jít nahlásit na zdravotní pojišťovnu? ( V kanceláři mě řekly, že až ukončím nemocenskou).
  Pokud by to bylo trochu možné, můžu si k nemocenské přivydělat? Děkuji za odpověď.

 6. Dobrý den, náš zaměstnanec měl 1.4.2021 nastoupit do zaměstnání. Smlouva s ním je podepsána. Bohužel onemocněl a nenastoupil. Předtím byl veden na úřadu práce. Předpokládám, že nemá nárok na náhradu mzdy a od 15.dne ani na nemocenskou? Předem děkuji za odpověď.

  1. Pokud zaměstnanec nenastoupil (nezahájil práci), pak u něj nevznikla ani účast na nemocenském pojištění a není tedy nárok na náhradu mzdy za nemoc/nemocenské dávky.

   Viz paragraf 10, zákon o nemocenském pojištění:
   (1) Pojištění vzniká zaměstnanci dnem, ve kterém začal vykonávat práci pro zaměstnavatele, a zaniká dnem skončení doby zaměstnání, pokud se nestanoví jinak v odstavcích 2 a 3.

 7. Zaměstnanec skončil pracovní poměr zrušením pracovního poměru ve zkušební době 21.9.02021 a 26.9.2021 šel k lékaři a dostal neschopenku.
  Musíme mu zaplatit nemocenskou,když už není naším zaměstnancem a je odhlášený?Kdo mu nemocenskou zaplatí? Děkuji Jana Černá

  1. Zaměstnavatel, platí náhradu mzdy za nemoc, během prvních 14 dní, pouze svým zaměstnancům. Pokud dotyčný onemocněl po skončení pracovního poměru, tak už na náhradu mzdy nemá nárok. Vzhledem k tomu, že neschopenka byla zahájena ještě v ochranné době (7 dní), po skončení zaměstnání, bude mít nárok na nemocenské dávky od 15 dne.

 8. Zdravím, nikde nemůžu najít informaci o tom, jak je to v případě nemocenské, a nástupu do práce.. Jestliže můžu být na nemocenské v jedné práci, a druhou která se nevztahuje na zdravotní problém kvůli kterého nemůžu vykonávat práci, tak si myslím že by neměl být problém v případě nemocenské fyzického původu, kde vadí velká námaha, nastoupit do zaměstnání kde není žádná fyzická námaha. Mohu tedy na nemocenské nastoupit do nové práce? A na vstupní lékařské prohlídce by to taky předpokládám nemělo vadit. Děkuji za odp. a přeji hezký den, Michal

  1. Během nemocenské (neschopenky), můžete klidně pracovat někde jinde. Ale jen v době, kdy máte povolené vycházky (max. 6 hodin/den), nebo třeba z domu …

 9. Dobrý den 2.1. 22 jsem zaměstnanci předala zrušení pracovního poměru ve zkušební době oproti podpisu, který podepsala a převzala 2. 1. 22, platnost skončení byl následující den 3.1.22, ale 3.1.22 mi přišla neschopenka do datové schránky, kterou si zaměstnanec nechal vystavit od 3.1.22.
  Skončil jeho pracovní poměr 3. 1. 22 nebo má nárok na výplatu neschopnosti od zaměstnavatele?
  díky

 10. Dobrý den,
  Ukončila jsem pracovní poměr v prosinci minulého roku, ale předtím jsem byla 5. měsíců na neschopence tj. 6.8 – 15.12. Ráda bych věděla z jakého období se mě vypočítává průměrný plat pro úřad práce. Jestli za poslední tři odpracované měsíce před nemocí a nebo jinak.
  Děkuji za odpověď.

  1. Podpora v nezaměstnanosti se počítá na základě průměrného čistého výdělku, za poslední ukončené kalendářní čtvrtletí. Pokud byl pracovní poměr ukončen v prosinci 2021, pak by to bylo za měsíce červenec až září 2021. Průměrný výdělek, se počítá pouze z dní (hodin), které jste v daném období pracovala, náhrada mzdy za nemoc či nemocenské dávky, do výpočtu nevstupují …

   1. Děkuji za odpověď. A ještě se zeptám.
    Účetní mě tvrdí, že v době nemoci se mě průměrný výdělek zkracuje a než se sní budu dohadovat, ráda bych to věděla s přesností. Dám příklad v červenci, srpnu a v zari jsem měla průměrný výdělek za předchozí čtvrtletí 50000 a prosinci už 26000 a to mě taky napsali pro úřad práce a cítím se podvedená s chci, aby to napravili.

 11. Dobrý den chci se zeptat
  Jsem ve zkušební době v praci v polovině jsem začal marodit a zkusební doba mi končila 2.12 ale stále marodím nikdo mi nedal vedět jestli mě vyhodili nebo ne jen se chci zeptat jestli když teď budu chtit ukoncit pracovni pomer plus i nechopenku 2.2 a smlouva zkusebni bxla do 2.12 jestli budu muset nekam hlasit ze 2 mesice jsem nemel nikde smlouvu abych nebyl v nějakých dluzích nebo něco děkuji

 12. Dobrý den, dostala jsem výpověď ve zkušební době ve chvíli, kdy jsem stále na neschopence. Z diskuze jsem pochopila, že o nemocenské dávky nepřijdu (od 15. dne je platí ČSSZ), ale jak mám postupovat teď, co se týká zdravotního pojištění? Mám změnu nahlásit na pojišťovnu hned? Nebo až po skončení neschopenky?
  Druhá věc, která mě zajímá, jestli se kvůli zdravotnímu pojištění musím nahlásit na úřad práce hned nebo až po ukončení neschopenky?
  Moc děkuji za odpověď

 13. Dobrý den, mohu ukončit pracovní poměr ve zkušební době, když jsem v pracovní neschopnosti? Děkuji za odpověď.

  1. Zaměstnanec může pracovní poměr ve zkušební době ukončit kdykoliv. Omezení platí jen pro zaměstnavatele, který ve zkušební době nesmí zrušit pracovní poměr během prvních 14 dní, pak už může i zaměstnavatel.

 14. Dobrý den, nastoupila jsem 1.12.2021 do práce, ale od 19.1.2022 do 10.3.2022 mám pracovní neschopnost. Můžu po skončení pracovní neschopnosti žádat po zaměstnavateli o Zrušení pracovního poměru ve zkušební době? Mockrát děkuji za odpověď.

 15. Dobrý den,
  7.3.2022 jsem nastoupila do nového zaměstnání.Ale bohužel již 11.3.2022 jsem nastoupila na neschopenku.5 měsíců před nástupem jsem byla vedená na ÚP. Do zamestnání kvůli zdravotním problémům a těhotenství už nebudu moci nastoupit.Což jsem také oznámila vedoucí aby si mohly na mě najít náhradu.Ta mě požádala abych se zastavila podepsat ukončení pracovního poměru.A mě zajímá zda to mohu podepsat a nadále být na neschopence a zda mi nemocenská bude nadále vyplácena. Předpokládám, že běhěm trvání pracovní neschopnosti se nemohu ani nahlásit zpět na ÚP.Předem děkuji za odpvěď.

  1. Ano, ukončení pracovního poměru, nemá na probíhající pracovní neschopnost vliv = neschopenka vám i nadále může pokračovat, i nadále máte nárok na nemocenské dávky. Během neschopenky vám nevzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti, resp. na ÚP vás ani nemohou zaevidovat do jako uchazeče o zaměstnání …

 16. Dobrý den,můj manžel je Holanďan a je v ČR od a září byl vedený na UP ale podporu dostal z Holandska.3.ledna nastoupil do práce a v neděli mu konci zkušební doba a zítra musí k doktorovi má blokle záda….můžu vědět jak to bude u něho s Nemocenskou dávkou? děkuji pěkně

 17. Dobrý den.Potrebuji poradit dne 30.3.22 jsem nastoupila na nemocenskou.Zkusebni dobu jsem měla do 31.3.22 ,která byla podepsána. téhož dne Zamestnavatel mi prvních 14 dni nezaplatil nemocenskou.Mám na ni nárok? Dekuji zza radu

 18. Dobrý den…. Byl se mnou ukončen pracovní poměr v pátek 17.6. ve zkušební době… Od 21.6.mam nemocenskou… Prosím dostanu nějaké peníze a od koho… Moc děkuji…

  1. Nemocenská byla zahájena do 7 kalendářních dní od skončení pracovního poměru = máte nárok nemocenské dávky

   Prvních 14 dní nedostáváte nic (to platí zaměstnavatel, vy už ale nejste zaměstnaná)

   Od 15 dne je nárok na nemocenské dávky (platí ČSSZ, 15 – 30 den je to 60% z redukovaného vyměřovacího základu, následně 66%, a 72%)

 19. Dobrý den manželka ukončila pracovní poměr 25.6. ve zkušební lhůtě k.30.6. ale 26,6, se jí stal v práci pracovní ůraz napadl ji zloděj vše hlášeno na Policii momentálně je na neschopence jak je to s ukončením pracovního poměru končí toho 30.6.nebo po ukončení neschopnosti nebo se ruší a musí pak dát klasickou výpověd.

  1. Ve zkušební době, je možné ukončení pracovního poměru, v podstatě „kdykoliv“. Pokud Vaše manželka oznámila zaměstnavateli zrušení pracovního poměru ve zkušební době k 30. 6. 2022, a nedohodne se s ním na ničem jiném, pak jí pracovní poměr na konci měsíce končí. Pracovní neschopnost na to nemá žádný vliv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.