Kalkulačka čistá mzda – výpočet výplaty 2024
Od 1. ledna 2024, začíná platit velké množství změn. Část jsou pravidelné každoroční změny, další novinky přináší vládní konsolidační balíček:
- Bude se zvyšovat minimální mzda (a zaručená mzda)
- Budou se zvyšovat platy u státních zaměstnanců
- Z výplaty se nově bude strhávat nemocenské pojištění (0,6% z hrubé mzdy)
- Zvýšená daň z výplaty (23%) se bude platit při příjmu nad 131 901 Kč
- Mění se některé daňové slevy
Aktualizace 1. 1. 2021
Zákon vyšel ve sbírce zákonů 31. 12. 2020, většina změn tak definitivně platí již od 1. ledna 2021:
- od 1. 1. 2021 dochází ke zrušení superhubé mzdy, nově se daň u výplaty bude počítat jen z hrubé mzdy
- daň v roce 2021 bude 15% z hrubé mzdy (z částky nad 141 764 Kč to bude 23%)
- od 1. 1. 2021 se zvyšuje základní daňová sleva na poplatníka o 3000 Kč (zvýšení se na 27 840 Kč za rok, tj. 2320 Kč měsíčně)
- od 1. 1. 2022 se sleva na poplatníka zvýší opět o 3000 Kč (zvýšení na 30 840 Kč za rok)
- změny výpočtu čisté mzdy se projeví od února 2021 (poprvé u výplaty za leden, výplata v lednu, která je za prosinec se počítá podle starých pravidel)
- změny se týkají i příjmu z DPP nebo DPČ
Výpočet v kalkulačce je aktualizován podle podmínek platných od 1. 1. 2021
Během léta 2020, přišla vláda v čele s premiérem Babišem s myšlenou zrušení superhrubé mzdy. Superhrubá mzda vznikla v roce 2008. Fakticky je to jenom ale jiný název daňový základ pro výpočet daně z příjmu fyzických osob.
Namísto, aby se daň ve výši 15% počítala jenom z hrubé mzdy, se reálně počítá i z toho, co za zaměstnance zaplatí zaměstnavatel (superhrubá mzda = hrubá mzda + sociální pojištění + zdravotní pojištění, které platí zaměstnavatele).
Reálně tak daň z výplaty není jenom 15%, ale spíše 20%. A to nyní vláda navrhuje změnit. Základní myšlenkou je to že:
- Superhrubá mzda by se zrušila
- Následující dva roky by byla daň 15% z hrubé mzdy
- Při příjmu nad cca 140 tisíc korun měsíčně by daň byla 23% z hrubé mzdy
- Po dvou letech by se daň zvýšila na cca 19% z hrubé mzdy (aby byla srovnatelná s daní, která se nyní počítá ze superhrubé mzdy).
Kdy se zruší superhrubá mzda?
Podle původních prohlášení, by se měla superhrubá mzda zrušit od 1. 1. 2021. Tedy už výplata, kterou byste dostali v lednu 2021, by se měla počítat, již jen na základě hrubé mzdy.
Zde je ale nutné upozornit na to, že příslušná novela zákona zatím nebyla schválena ani v parlamentu a ani v senátu.
Dokonce i návrh rozpočtu na rok 2021, který aktuálně (říjen 2020) vláda projednává, zatím se zrušením superhrubé mzdy nepočítá.
Je dost dobře možné, že veřejné prohlášení o zrušení superhrubé mzdy, mohlo být jen součástí předvolebního boje, před podzimními Krajskými volbami (a volbami do senátu).
Aby se superhrubá mzda zrušila od 1. 1. 2021, musí změnu zákona schválit parlament, senát a podepsat prezident. Vzhledem k tomu, že ani v polovině října není vidět žádný znatelný posun, je dost dobře možné, že tato změna neproběhne.
Výpočet čisté mzdy od 1. 1. 2021 (po zrušení superhrubé mzdy)
V následující kalkulačce si můžete spočítat, jak by vypadal výpočet čisté mzdy, pokud by se opravdu od ledna 2021 superhrubá mzda zrušila. Pro většinu zaměstnanců, by to znamenalo zvýšení čisté výplaty minimálně o několik stovek korun.
Už při minimálně mzdě 14 600 Kč je rozdíl 750 Kč, o které si zaměstnanec může polepšit. Při hrubé mzdě 20 000 Kč je rozdíl 1000 Kč. U mzdy 30 000 Kč je rozdíl 1500 Kč.
V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik by byla vaše čistá mzda, pokud by se zrušila superhrubá mzda a zůstala daň ve výši 15% (a neměnily by se daňové slevy a zvýhodnění).
Výpočet čisté mzdy v roce 2021
Pokud by se opravdu zrušila superhrubá mzda, byl by výpočet čisté mzdy v roce 2021 velmi jednoduchý:
- Nejprve by se určila hrubá mzda (plat) = ten zahrnuje jak pevnou část platu (mzdy), tak i všechny pohyblivé části platu (mzdy), včetně všech příplatků za práci přes čas, o víkendu, v noci, různé odměny, prémie apod.
- Následně by se spočítalo sociální, zdravotní pojištění a daň
- Zdravotní pojištění je 4,5% z hrubé mzdy
- Sociální pojištění je 6,5% z hrubé mzdy
- Daň by byla 15% z hrubé mzdy
- Celkem si tak stát vezme až 26% z hrubé mzdy
Od vypočítané daně se ale mohou odečíst různé daňové slevy. Pokud máte u zaměstnavatele podepsané prohlášení poplatníka daně z příjmů (růžový papír), tak se při výpočtu čisté mzdy uplatní minimálně základní sleva na poplatníka (2070 Kč měsíčně).
Kromě toho se mohou zohlednit i další daňové slevy – na dítě, na důchodce, na invalidu, na průkaz ZTP/P, a jiné (viz aktuální daňové slevy).
Pokud by byla daňová sleva vyšší než vypočítaná daň (15% z hrubé mzdy), tak se vám strhne jenom sociální a zdravotní pojištění. Výjimkou je situace, kdy uplatníte daňovou slevu na dítě.
Pokud by vám v takovém případě vyšla záporná částka (po odečtení daňové slevy na dítě od vypočítané daně), tak vám stát tuto částku vyplatí jako daňový bonus. Pak může být vaše čistá mzda někdy i vyšší než hrubá mzda.
Reálně byste tak z výplaty neodváděli výše uvedených 26%, ale spíše o něco méně.
Výpočet čisté mzdy u DPP a DPČ
Pokud by se schválilo zrušení superhrubé mzdy, ovlivnilo by to i výpočet čisté mzdy u práce na DPP nebo DPČ. Tam v některých případech neplatíte sociální a zdravotní pojištění. Daň ve výši 15% se ale odvádí vždy.
Pokud máte příjem z DPP z nižší částky než 10 000 Kč, tak by se pro vás nic nezměnilo. Pokud je ale příjem u DPP vyšší, tak už se také počítá ze superhrubé mzdy, a tam by se zrušení superhrubé mzdy projevilo.
Obdobě u DPČ za vás zaměstnavatel platí sociální a zdravotní pojištění při příjmu nad 3000 Kč. I zde byste tedy projevilo zrušení superhrubé mzdy.
Jestli ale bude opravdu superhrubá mzda zrušena, a daň z příjmu zůstane od 1. 1. 2021 zachována ve výši 15% zatím není jisté.