Kalkulačka náhrada mzdy za nemoc 2024 – kolik dostanu při krátkodobé neschopence?

Náhrada mzdy za nemoc, je nemocenská od zaměstnavatele. Firma platí neschopenku jenom prvních 14 dní. Náhrada mzdy je 60% z redukovaného průměrného výdělku. Nárok je i ve zkušební době, nebo obecně během zaměstnání (po skončení pracovního poměru, už je ale nárok jenom na nemocenské dávky).

Zajímalo by vás, kdy je nárok na náhradu mzdy za nemoc, a kdy už dostáváte nemocenské dávky? A v čem je vlastně rozdíl? V následující kalkulačce si můžete spočítat, na kolik peněz máte nárok, při krátkodobé pracovní neschopnosti v roce 2024. Nemocenská od zaměstnavatele = náhrada mzdy za nemoc 2024 Pokud zaměstnanec onemocní, nebo se mu stane nějaký úraz (pokud tedy zkrátka bude …

Číst více

Kalkulačka: Výpočet nemocenské a náhrady mzdy 2024

Za prvních 14 dní dočasné pracovní neschopnosti dostáváte náhradu mzdy od zaměstnavatele ve výši 60% z hodinové mzdy (výpočet za poslední kalendářní čtvrtletí). Od 15 dne dočasné pracovní neschopnosti dostáváte nemocenské dávky ve výši 60% z hrubé mzdy. Nárok na placenou nemocenskou je maximálně 380 dní (pouze někdy o 350 dní déle).

Během dočasné pracovní neschopnosti, máte prvních 14 dní nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele (netýká se OSVČ na neschopence). Od 15 dne pracovní neschopnosti vzniká nárok na nemocenské dávky. Na ty mají nárok i živnostníci. V této kalkulačce, si můžete spočítat, kolik je náhrada mzdy za prvních 14 dní dočasné pracovní neschopnosti. Nebo kolik budete dostávat, od 15 dne na …

Číst více

Kalkulačka nemocenské OSVČ – nárok a podmínky 2024

Na placenou neschopenku (nemocenské dávky) má nárok i živnostník (OSVČ). Pouze ale za předpokladu, že si platí nemocenské pojištění. Minimální platba je v roce 2024 částka 216 Kč měsíčně. Pak ale OSVČ dostane jen minimální nemocenskou (za prvních 30 dní jenom 2 288 Kč).

Na nemocenské dávky během dočasné pracovní neschopnosti (na neschopence), mají nárok jak zaměstnanci, tak i OSVČ. Na této stránce najdete kalkulačku pro výpočet nemocenské pro OSVČ v roce 2024. Podíváme se na to, kolik je nemocenská pro OSVČ a jaké podmínky musí živnostník splnit, aby měl nárok na placenou neschopenku. Nárok na nemocenské dávky pro OSVČ Aby měl živnostník (OSVČ) …

Číst více

Nemoc ve zkušební době – výpověď a výpočet nemocenské

Na placenou neschopenku (nemocenskou) máte nárok už od začátku pracovního poměru, tedy i během zkušební doby. Pokud v zaměstnání pracujete krátce, pro výpočet nemocenské se použije pravděpodobný výdělek. Během prvních 14 dní neschopenky nemůžete dostat výpověď (zrušení pracovního poměru ve zkušební době).

Když nastoupíte do nového zaměstnání, tak jedna z nejméně příjemných věcí, která vás může potkat, je to, když po pár dnech nebo týdnech onemocníte. Jak je to s nárokem na placenou neschopenku ve zkušební době? Kolik dostanete při dočasné pracovní neschopnosti ve zkušební době, a z čeho se to počítá? Může vám dát zaměstnavatel výpověď kvůli nemoci ve zkušební době? Nárok na neschopenku …

Číst více

Předčasný důchod – možnost práce, přivýdělku nebo brigády (DPP, DPČ)

Během předčasného důchodu je poměrně striktně omezena možnost nějakého zaměstnání (brigáda, přivýdělek) nebo i podnikání jako OSVČ. Při práci na DPP nesmí měsíční příjem překročit 10 000 Kč. Při práci na DPČ nesmíte mít sjednán měsíční příjem 4000 Kč a více. Při podnikání jako OSVČ, nesmíte mít za rok vyšší příjem než 105 521 Kč.

Abyste mohli jít do předčasného důchodu, musí být splněno několik různých podmínek. Musíte mít splněnu minimální dobu účasti na důchodovém pojištění (minimální „odpracovaná“ doba). A rozhoduje i váš věk. Předčasný důchod může současně znamenat i podstatné snížení důchodu. V předčasném důchodu je aktuálně asi 20% důchodců. Podle dostupných údajů bylo v ČR asi 2,3 miliónu starobních důchodců. A k tomu …

Číst více

Sociální dávky ve hmotné nouzi – podpora, když jste bez příjmu

Dávky pomoci ve hmotné nouzi jsou určeny lidem, kteří jsou úplně bez příjmu, nebo mají jen opravdu nízké příjmy. Můžete získat příspěvek na živobytí (doplatek do životního minima), nebo doplatek na bydlení. Kromě toho je možné dostat i jednorázové, mimořádné dávky.

Řada sociálních dávek je poskytována hlavně lidem, co mají nízké příjmy. Existují ale i speciální dávky, určené pro lidi bez příjmů (nebo jen s velmi nízkými příjmy). Pokud jste zcela bez příjmů, pak můžete mít nárok na některou z dávek hmotné nouze. Kdo je osoba ve hmotné nouzi? Osobou ve hmotné nouzi není automaticky každý, kdo je bez příjmu (nebo má jen …

Číst více

Kalkulačka: Výpočet nemocenské od zaměstnavatele (náhrada mzdy za nemoc) 2024

Prvních 14 dní, platí nemocenskou zaměstnavatel. Náhrada mzdy za nemoc, je 60% z hrubé mzdy (z redukovaného průměrného hrubého hodinového výdělku). Nemocenská je aktuálně stále placená od 1 dne neschopenky. Nárok je i ve zkušební době, nebo může být i po skončení zaměstnání.

Během prvních 14 dní na neschopence, dostávají zaměstnanci nemocenskou od zaměstnavatele (náhrada mzdy za nemoc). Ti, kdo onemocní až po skončení zaměstnání, nebo podnikatelé (OSVČ), ale za první 2 týdny neschopenky nedostanou nic – mají nárok až na nemocenské dávky od 15 dne. Již několik roků, je neschopenka placená hned od prvního dne (dříve byly první 3 dny neplacené). O …

Číst více

Kalkulačka: Zvýšení nemocenské při COVID od prosince 2021 (a v roce 2022)

Od začátku prosince (od 1. 12. 2021) do konce února 2022 (do 28. 2. 2022), je při karanténě (COVID-19), nárok na zvýšenou nemocenskou. Kromě běžné náhrady mzdy za nemoc (60%), je za každý den karantény nárok na příplatek až 370 Kč. Celkem je možné dostat až 90% průměrné mzdy (průměrného výdělku).

Ve středu 15. prosince 2021, byl finálně schválen nový zákon, který obnoví zvýšenou nemocenskou při karanténě. Pokud onemocníte koronavirem COVID-19, nebo vás hygiena pošle do karantény, kvůli nějakému rizikovému kontaktu, tak budete mít od prosince 2021, až do konce února 2022, nárok na zvýšenou nemocenskou. Kolik je za neschopenku při COVID v roce 2024 Během epidemie COVID (2020 – 2022), se …

Číst více