Od začátku roku 2024, se bude zvyšovat maximální podpora v nezaměstnanosti na Úřadu práce. Zvýší se i maximální možná podpora při rekvalifikaci, nebo i minimální podpora, na kterou je nárok například po rodičovské nebo dlouhodobé neschopence. Od 1. ledna 2024, se mění i některé podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti: Na podporu bude opět nárok hned od začátku evidence na Úřadu …
Číst víceKdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?
Podpora v nezaměstnanosti 2024 – zpřísnění podmínek při opakované podpoře
Od začátku roku 2024, se zvýší maximální podpora v nezaměstnanosti na 24 608 Kč (při rekvalifikaci je to až 27 578 Kč). Reálná podpora od Úřadu práce, je ale podstatně nižší. Nezaměstnaní dostávají od státu v průměru 10 012 Kč (cca 12% lidí má podporu jen asi 4 500 Kč). Od roku 2024, by se měly zpřísnit podmínky pro nárok …
Číst víceVýpočet podpory v nezaměstnanosti pro živnostníky (OSVČ) – kalkulačka 2024
Na podporu v nezaměstnanosti mohou mít nárok i živnostníci (OSVČ), při přerušení nebo ukončení podnikání. Podmínky pro nárok, a výpočet výše podpory v nezaměstnanosti, je u OSVČ podobné, jako u zaměstnanců. I zde je podmínka minimálně 12 měsíců předchozího podnikání za poslední 2 roky (nebo zaměstnání, nebo kombinace). Výše podpory se pak liší podle délky jejího vyplácení (délka je pak závislá na …
Číst víceJak se registrovat na Úřadu práce? A kdy je nárok na podporu?
Když přijdete o zaměstnání (nebo ukončíte/přerušíte podnikání jako OSVČ), můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Abyste ji dostali, musíte se zaregistrovat na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Kromě toho je potřeba splnit i další podmínky. Musím jít na Úřad práce po skončení zaměstnání? Na úvod je nutné říct, že po skončení zaměstnání rozhodně nemáte povinnost chodit na Úřad práce. …
Číst víceNemoc ve zkušební době – výpověď a výpočet nemocenské
Když nastoupíte do nového zaměstnání, tak jedna z nejméně příjemných věcí, která vás může potkat, je to, když po pár dnech nebo týdnech onemocníte. Jak je to s nárokem na placenou neschopenku ve zkušební době? Kolik dostanete při dočasné pracovní neschopnosti ve zkušební době, a z čeho se to počítá? Může vám dát zaměstnavatel výpověď kvůli nemoci ve zkušební době? Nárok na neschopenku …
Číst vícePředčasný důchod – možnost práce, přivýdělku nebo brigády (DPP, DPČ)
Abyste mohli jít do předčasného důchodu, musí být splněno několik různých podmínek. Musíte mít splněnu minimální dobu účasti na důchodovém pojištění (minimální „odpracovaná“ doba). A rozhoduje i váš věk. Předčasný důchod může současně znamenat i podstatné snížení důchodu. V předčasném důchodu je aktuálně asi 20% důchodců. Podle dostupných údajů bylo v ČR asi 2,3 miliónu starobních důchodců. A k tomu …
Číst víceVýpočet podpory v nezaměstnanosti – kalkulačka 2024
Pokud budete v roce 2024 bez práce, mohlo by vás zajímat, na co máte nárok jako nezaměstnaní. Následující kalkulačka vám pomůže spočítat, kolik je podpora pro nezaměstnané v roce 2024. Dozvíte se, kdo má nárok na podporu (jaké jsou podmínky), a co případně dělat, pokud na podporu v nezaměstnanosti nárok nemáte. Z čeho se počítá podpora pro nezaměstnané? Pro výpočet podpory …
Číst víceKalkulačka: Výpočet životní a existenční minimum 2024
Životní a existenční minimum, se naposledy zvyšovalo na začátku roku 2023. Pro rok 2024, zatím nebylo schváleno žádné zvýšení životního a existenčního minima, a zatím tedy platí stále stejné částky, jako i v předchozím roce. Životní minimum pro jednotlivce v roce 2024 zatím zůstává 4 860 Kč. Existenční minimum bude v roce 2024 i nadále 3 130 Kč. V následující …
Číst více