Kalkulačka: Výpočet kolik jsou přídavky na bydlení od 1. 1. 2021

Na přídavky na bydlení má nárok každý majitel bytu (osobní vlastnictví, družstevní) nebo ten kdo má nájemní smlouvu. V této kalkulačce si můžete spočítat, zda máte nárok na příspěvek na bydlení a kolik byste v roce 2020 mohli dostat. Dozvíte se, jaké jsou podmínky a co vše po vás Úřad práce bude chtít.
Na přídavky na bydlení má nárok každý majitel bytu (osobní vlastnictví, družstevní) nebo ten kdo má nájemní smlouvu. V této kalkulačce si můžete spočítat, zda máte nárok na příspěvek na bydlení a kolik byste v roce 2020 mohli dostat. Dozvíte se, jaké jsou podmínky a co vše po vás Úřad práce bude chtít.

Příspěvek na bydlení je jednou z nejčastěji využívaných sociálních dávek. Je určený všem, kdo mají nižší příjmy nebo vyšší náklady na bydlení. Z příspěvku na bydlení je možné zaplatit nájem nebo jiné náklady na bydlení. Přídavky se poskytují při bydlení v nájmu nebo v družstevním bytě nebo v bytě v osobním vlastnictví

O přídavky na bydlení si může požádat:

 • Ten kdo má platnou nájemní smlouvu
 • Ten kdo je členem družstva (družstevní byt)
 • Majitel bytu v osobním vlastnictví

Co je potřeba k získání nároku na příspěvek na bydlení?

Kromě doložení nájemní smlouvy, nebo toho, že jste vlastníkem bytu, potřebujete hlavně:

 • Doložit příjmy za poslední 3 měsíce (čisté příjmy všech osob, které v bytě bydlí, a jsou posuzovány společně)
 • Doložit náklady na bydlení za poslední 3 měsíce – skutečně zaplacené (nájem, platby za vodu, elektřinu plyn apod.)

Kolik jsou přídavky na bydlení v roce 2021?

Pokud splníte základní podmínky pro nárok na příspěvek na bydlení, pak vám Úřad práce vyplatí tuto sociální dávku. Její výše se odvíjí od dvou faktorů:

 • Přídavky na bydlení jsou maximálně do výše skutečně zaplacených nákladů na bydlení (dostanete jen to, co jste skutečně zaplatili v souvislosti s bydlením)
 • Příspěvek na bydlení je maximálně do výše normativních nákladů – podle počtu osob, velikosti města a typu bydlení jsou stanoveny maximální částky (normativní náklady), více dostat nemůžete

Kalkulačka: Výpočet přídavků na bydlení od 1. 1. 2021

Do kalkulačky je nutné zadat více údajů (výpočet je složitější):

 • Počet osob a jejich věk – slouží pro výpočet životního minima
 • Průměrný měsíční příjem – měli byste spočítat všechny čisté příjmy za všechny osoby, které v bytě bydlí a vydělit je počtem měsíců (3 měsíce)
 • Náklady na bydlení – opět je nutné spočítat všechny zaplacené složenky/faktury za poslední 3 měsíce a vydělit počtem měsíců
 • Velikost města a typ bydlení
Kalkulačka přídavky na bydlení 2021
Počet dospělých osob v bytě
Počet dětí do 6 roků
Počet dětí do 15 roků
Počet dětí do 26 roků
Průměrný čistý měsíční příjem
(průměr za poslední 3 měsíce)

Zadejte průměrný čistý měsíční příjem rodiny (všech osob ve společné domácnosti). Jako příjem se počítají především příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání. A dále pak příjmy jako je podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, rodičovský příspěvek, přídavky na děti, výživné nebo alimenty. Zadávají se průměrné příjmy za kalendářní čtvrtletí.
Celkové měsíční náklady na bydlení
(průměr za poslední 3 měsíce)

Zadejte celkové průměrné měsíční náklady na bydlení. Ty zahrnují nájemné (u nájemních bytů), částka za elektřinu, částka za plyn, částka za vodu, za odvoz odpadů, náklady na vytápění. Zadávají se průměrné náklady za kalendářní čtvrtletí.
Druh bydlení
Velikost obce / města
Výpočet

Výpočet: Z jakého příjmu se počítají přídavky na bydlení?

Pro výpočet nároku na příspěvek na bydlení jsou rozhodující příjmy všech osob, které v bytě skutečně bydlí (to, kde mají trvalé bydliště není rozhodující), za poslední 3 měsíce (resp. předchozí kalendářní čtvrtletí):

Výpočet: Co se počítá do nákladů na bydlení?

Mezi náklady na bydlení se nezapočítává vše, co souvisí s bydlením. Třeba u bytů v osobním vlastnictví by se určitě do nákladů na bydlení, nepočítaly splátky hypotéky nebo úvěru na bydlení. Nepočítá se ani příspěvek do fondu oprav. U nájmu se zase do nákladů na bydlení nepočítá třeba kauce.

Mezi náklady na bydlení patří hlavně:

 • Zaplacený nájem nebo srovnatelné platby
 • Platby za energie (voda, elektřina, plyn, teplo, teplá voda)
 • Platby za služby (odvoz odpadu, úklid společných prostor, provoz výtahu, společná televizní anténa apod.)

Úřad práce požaduje, aby bylo jednoznačně jasné, o jaké platby se jedná. Pokud máte v nájemní smlouvě uvedenu jenom celkovou částku za měsíc (která zahrnuje i platby za vodu, elektřinu nebo plyn), tak to nestačí. Musí být jasně rozepsány jednotlivé položky.

Úřad práce vám také uzná jen skutečně zaplacené náklady na bydlení – musí se doložit např. výpis z bankovního účtu, složenka, SIPO, faktura apod. Nezaplacené účty vám úřad práce neuzná

Přídavky na bydlení – zpětný nárok

O přídavky na bydlení si můžete požádat až poté, co se do bytu nastěhujete. Není možné žádat předem. Dokládáte náklady na bydlení za předchozí tři měsíce, a na základě toho pak další tři měsíce dostáváte přídavky. Pokud nemůžete doložit náklady v předchozích měsících, na dávku nemáte nárok.

O přídavky na bydlení je možné žádat až 3 měsíce zpětně. Zpětná žádost za delší časové období ale není možná.

2 comments

 1. Dobrý den,

  1. započítává se do průměrného čistého měsíčního příjmu rodičovský příspěvek a příspěvek na dítě od partnera?
  2. započítává se do průměrného měsíčního příjmu podpora v nezaměstnanosti?

  Děkuji za odpověď

  1. Ano, rodičovský příspěvek i podpora v nezaměstnanosti se posuzují, jako součást průměrného měsíčního příjmu. Pokud tím „příspěvkem na dítě“ máte na mysli výživné, pak také (obecně, těch příjmů, které by se nepočítaly, je poměrně málo)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *