Za většinu zaměstnanců řeší daně firma. Takže nemusí podávat daňové přiznání. Neplatí to ale vždy – jsou situace, kdy se o daňové přiznání musí postarat zaměstnanec sám.
Aby mohl daně vyřešit zaměstnavatel, tak je potřeba nejpozději do 15. února 2024 požádat o provedení ročního zúčtování.
Roční zúčtování daně nebo daňové přiznání?
Roční zúčtování daně a daňové přiznání se v běžné hovorové řeči často zaměňuje. Nejsou to ale synonyma – jedná se o dvě různé věci.
- Roční zúčtování daně podává zaměstnavatel za své zaměstnance nebo i za dohodáře
- Daňové přiznání si podávají poplatníci sami (zaměstnanci, podnikatelé, atd.)
Aby se o daně postaral zaměstnavatel, tak nutné podepsat příslušnou žádost (do 15. 2. 2024).
Zaměstnanec může požádat o roční zúčtování, pokud nemá příjmy z podnikání (jako OSVČ vedlejší). Nebo pokud nemá jiné zdanitelné příjmy – z nájmu, z kapitálového majetku, apod. Musí mít také jenom jednoho zaměstnavatele.
Výhodou ročního zúčtování daně je mimo jiné i to, že se případné přeplatky vrací dříve. Pokud je nárok na vrácení daně, pak peníze dostane zaměstnanec už v dubnu (březnová výplata). Většina OSVČ si musí počkat až na květen nebo červen.
Roční zúčtování 2024 – kdy řeší daně firma?
Velká většina zaměstnanců, se o daně nemusí starat. Postará se o to jejich zaměstnavatel. Je pouze nutné zajít včas za mzdovou účetní, a podepsat žádost o provedení ročního zúčtování za rok 2023 a také prohlášení poplatníka daně z příjmu fyzických osob na rok 2024.
Za koho řeší daně zaměstnavatel:
- Za svoje zaměstnance, včetně těch kdo jsou na mateřské, na rodičovské, na neschopence, nebo na neplaceném volnu
- Za dohodáře (zaměstnance co pracují a dohodu DPP nebo DPČ)
- Roční zúčtování provádí poslední zaměstnavatel (pokud jste během roku měnili zaměstnání)
- Roční zúčtování může provést zaměstnavatel i po skončení pracovního poměru (pokud jste po skončení zaměstnání neměli jiné příjmy)
Daně 2024 – kdy musím podat daňové přiznání sám?
V mnoha případech, ale zaměstnavatel nemá povinnost, aby za vás řešil daně – o daňové přiznání se budete muset postarat sami.
Kdy musí zaměstnanec podat daňové přiznání:
- Pokud bylo více souběžných zaměstnání během jednoho měsíce
- Pokud má zaměstnanec vysoké příjmy (nad 1 935 552 Kč za rok 2023)
- Pokud zaměstnanec při zaměstnání podniká jako OSVČ vedlejší
- Pokud má zaměstnanec další příjmy (nad 20 000 Kč) z nájmu, z kapitálového majetku, z prodeje nemovitosti, z daru, …)
- Pokud má zaměstnanec povinnost podat daňové přiznání i z jiného důvodu
Roční zúčtování 2024 – do kdy je nutné vyřešit daně
Podává-li zaměstnavatel roční zúčtování, pak je daně nutné vyřešit daně do poloviny února:
- Žádost o roční zúčtování nejpozději do 15. 4. 2024
Tento termín, si ale obvykle pohlídá mzdová účetní, která se (většinou velmi důrazně) připomene.
Nejpozději v první půlce února, je tedy nutné zajít na mzdovku, a podepsat tam žádost o roční zúčtování (příjem za rok 2023), a také prohlášení poplatníka („růžový papír“) na rok 2024.
Roční zúčtování 2024 – kdy se vrací přeplatek a dani?
V ročním zúčtování může vzniknout přeplatek – především v situacích, kdy nebyla některá daňová sleva uplatňována po celý rok, nebo kdy má zaměstnanec nárok na nějakou daňovou slevu, kterou je možné uplatnit jenom ročně (sleva za manželku, letos je možné ještě uplatnit školkovné).
Pokud vyjde přeplatek, tak dostáváte peníze zpět až v dubnu (společně s výplatou za březen). Ten, kdo si podává daňové přiznání sám, dostane daňový přeplatek o něco později.
Daňové přiznání 2024 – do kdy je nutné podat přiznání k DPFO?
Pokud máte povinnost, abyste si daňové přiznání vyřešili sami (například kvůli příjmům z nájmu nebo z podnikání), tak je čas až do konce března, nebo případně až do začátku května:
Termíny daňové přiznání 2024:
- Termín pro daňové přiznání v papírové podobě = do 2. 4. 2024
- Termín pro daňové přiznání přes internet = do 2. 5. 2024
Případně je možné, aby za vás daňové přiznání podal daňový poradce. V takovém případě se termín pro daňové přiznání odkládá až na začátek července (do 1. 7. 2024)
Kdo může/musí podat daňové přiznání elektronicky (přes internet)?
Daňové přiznání je možné podat klasickým způsobem (v papírové podobě) nebo elektronicky (přes internet).
V papírové podobě, je možné daňové přiznání podat osobně, na podatelně Finančního Úřadu (v místě bydliště). Nebo se dá přiznání poslat i poštou.
Všichni, kdo mají povinnost podat daňové přiznání, ho mohou podat elektronicky. Pro něho je to ale povinné (platí to především pro podnikatele, kteří mají ze zákona zřízenou datovou schránku).
Daňové změny 2024 – konsolidační balíček a vliv na daňové přiznání/roční zúčtování
Od 1. 1. 2024, začal platit vládní konsolidační balíček, který změnil mnoho věcí i v oblasti daní.
Většina z těchto změn, se projeví až u příjmů za rok 2024 (tj. při výpočtu výplaty v roce 2024, nebo u daňového přiznání či ročního zúčtování v roce 2025 (příjmy za rok 2024)).
V roce 2024, je tedy možné uplatnit daňovou slevu školkovné (která se od 1. 1. 2024 zrušila). U příjmů za rok 2023, je ale ještě nárok na daňovou slevu až 17 300 Kč (pokud máte dítě ve školce).
Stejně tak je v roce 2024, možné uplatnit daňovou slevu za manželku (nebo manžela), ještě podle původních podmínek.
Od 1. 1. 2024 je na tuto daňovou slevu nárok jenom v případě, že druhý z manželů pečuje o dítě do 3 roků. To se ale projeví až v roce 2025 (u daňového přiznání/ročního zúčtování za rok 2024).
Platí to i pro další změny, které platí od začátku roku 2024 – zrušení odpočtu odborových příspěvků, zrušení odpočtů za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání nebo zavedení souhrnného limitu pro penzijní a soukromé životní pojištění (v roce 2024 byl zaveden souhrnný limit 48 000 Kč, dříve to bylo 24 + 24 tisíc).