Ošetřovné – nárok na OČR během zavřené školy

Od 14. 10. 2020 se plošně zavřou všechny školy, včetně prvního stupně. Pro ošetřovné ale aktuálně neplatí žádné speciální podmínky. Ty vláda teprve připravuje. Ošetřovné bude jen na děti do 10 roků. Nárok budou mít i ti, kdo pracují na DPP nebo DPČ. Ošetřovné by se mělo zvýšit na 70%. Změnu aktuálně schvaluje parlament.
Od 14. 10. 2020 se plošně zavřou všechny školy, včetně prvního stupně. Pro ošetřovné ale aktuálně neplatí žádné speciální podmínky. Ty vláda teprve připravuje. Ošetřovné bude jen na děti do 10 roků. Nárok budou mít i ti, kdo pracují na DPP nebo DPČ. Ošetřovné by se mělo zvýšit na 70%. Změnu aktuálně schvaluje parlament.

Vláda rozhodla během podzimní části epidemie koronaviru (COVID-19), o plošném uzavření všech škol. Od 14. 10. 2020 tedy přejdou všechny typy škol (včetně prvního stupně základních škol) na distanční výuku.

Kalkulačka OČR: Výpočet ošetřovného od ledna 2024

V roce 2024, by měly platit stejné podmínky pro nárok na OČR, jako v předchozím roce. Od 1. 1. 2024 se pouze budou zvyšovat redukční hranice pro výpočet ošetřovného (týká se výpočtu všech nemocenských dávek, nebo i mateřské dovolené).

Na OČR mohou mít nárok jenom zaměstnanci. U OSVČ a u dohodářů (DPP a DPČ), podle aktuálních podmínek na ošetřovné nárok není – bude se to měnit, ale až od 1. 1. 2025.

Viz aktuální informace: Kalkulačka ošetřovné – OČR v roce 2024

Ta by měla fakticky trvat jen 8 dní (od 14. 10. 2020 do 23. 10. 2020, od 26. 10. 2020 do 27.10.2020 výuka neprobíhá, a následně je státní svátek a podzimní prázdniny). Zatím se předpokládá, že děti by se měly k řádné výuce vrátit od 2. listopadu 2020 (jako všechny výroky vlády, je ale nutné to brát s velkou mírou nejistoty).

V souvislosti s uzavřením všech škol během podzimu 2020, je na místě otázka, jak to bude s nárokem na ošetřovné pro rodiče dětí.

Zatímco na jaře (březen až červen 2020) se podmínky pro ošetřovné (OČR) poměrně zásadně měnily, aktuálně nic z toho neplatí. Všechny změny u nároku na ošetřovné z jara, měly jen omezenou platnost, pouze do 30. 6. 2020.

Zvýšené ošetřovné 2022 – epidemie COVID

Na začátku roku 2022, byl v souvislosti s pokračující epidemií COVID, nárok na zvýšené (a případně i prodloužené) ošetřovné. Podobně, jako již několikrát před tím, bylo ošetřovné zvýšeno na 80% a nárok byl po celou dobu karantény, izolace nebo omezení výuky ve třídě, škole či školce (a v dalších podobných případech).

Na „krizové“ ošetřovné byl nárok pouze do 28. 2. 2022. Od začátku března 2022, je aktuálně nárok pouze na standardní OČR, ve výši 60%, po dobu maximálně 9 nebo 16 dní.

Aktuální kalkulačku pro výpočet OČR v roce 2022 najdete zde

Kdo má nárok na ošetřovné při zavřené škole od 14. 10. 2020

Ve chvíli, kdy dochází k uzavření škol, jsou tak možnosti čerpat ošetřovné poměrně omezené (vláda připravuje změny, ale ty zatím neplatí – viz dále).

Co nyní platí (platí před schválením novely zákona):

 • Aktuálně je možné čerpat ošetřovné jen na dítě do 10 roků (pokud je zdravé a jenom nemůže chodit do školy, kvůli jejímu uzavření). Případně je pochopitelně nárok na OČR i u starších dětí (nebo jiných členů společné domácnosti), ale pouze za předpokladu, že to vyžaduje jejich zdravotní strav.
 • Na ošetřovné je také nárok jen velmi krátkou dobu – pouze 9 kalendářních dní (nebo 16 kalendářních dní u samoživitelek a samoživitelů). A to je hodně mál
 • Na ošetřovné také mají nárok jen zaměstnanci
 • Ošetřovné je ve výši 60% z vyměřovacího základu (na jaře to bylo víc, to se od 1. 4. 2020 ošetřovné zvýšilo na 80%).

Kalkulačka – výpočet ošetřovného během října 2020 – zvýšení na 70%

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik byste dostali na ošetřovném, pokud by byly níže uvedené změny schváleny – ošetřovné by se mělo zvýšit na 70% (bude to ale méně než jaře, kdy bylo ošetřovné 80%).

Kalkulačka ošetřovné 70% - podzim 2020
Počet kalendářních dnů ošetřování: *

(*) Zadejte počet kalendářních dní epidemie, během kterých jste se starali o dítě
Hrubá mzda **

(**) Zadejte průměrnou hrubou mzdu v posledním zaměstnání (např. prměrná hrubá mzda za poslednáích 12 měsíců)
Výpočet

Změna u ošetřovného v průběhu října 2020

Protože nyní platí jen běžné podmínky pro OČR (které jsou dost limitované), vláda připravuje změnu. Ta ale bude schválena zřejmě až ke konci října. Vláda připravila návrh, ten ale musí nejprve schválit parlament (nejdříve 21. 10. 2020) a následně i senát a prezident.

Návrh změn je ve srovnání s tím, co platilo na jaře, také dosti omezený:

 • Při zavření škole bude nárok na ošetřovné jen u dětí do 10 roků (u starších dětí jen v případě, že vyžadují péči jiné osoby (alespoň v I. stupni)
 • Nárok na ošetřovné bude po celou dobu, co budou uzavřené školy (školky by se plošně zavírat neměly)
 • Nárok by měli mít i ti, kdo pracují na DPP nebo DPČ (pokud za ně zaměstnavatel platí sociální pojištění, u DPP to je příjem minimálně 10001 Kč měsíčně, u DPČ je to minimálně 3000 Kč měsíčně)
 • Ošetřovné by se mělo zvýšit na 70% (s minimální částkou 400 Kč na den)
 • Na ošetřovné budou mít nárok i OSVČ (opět formou dotace od MPO, ve výši 400 Kč na den)

Krizové ošetřovné – podzim 2020 (MPSV.cz)

Viz Ministerstvo práce a sociálních věci – Krizové ošetřovné na podzim 2020:

Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu ošetřování/péče o

 • dítě mladší 10 let,
 • nezaopatřené děti účastnící se školní docházky závislé na péči jiné osoby (již od stupně I.) bez omezení věku,
 • osoby starší 10 let závislé na péči jiné osoby využívající služby denních, týdenních stacionářů a obdobných zařízení,
 • děti, které se nemohou účastnit výuky z důvodu nařízení karantény v rodině.

Nárok na ošetřovné budou mít za výše uvedených podmínek v době mimořádných opatření i osoby pracující na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti, pokud je za ně odváděno sociální pojištění.

Podpůrčí doba potrvá po celou dobu trvání mimořádného opatření (uzavřené školy či stacionáře, trvání karantény).

Výše ošetřovného činí 70 % denního vyměřovacího základu.

Nebude se vyžadovat potvrzení školy o uzavření, to bude nahrazeno čestným prohlášením pojištěnce, že musí o dítě pečovat z důvodu uzavření školy na základě mimořádného opatření.

Navrhované změny budou platit po celou dobu platnosti mimořádných opatření, nejdéle však do 30. 6. 2021.

Pokud budou změny schváleny, tak by zřejmě měly začít platit se zpětnou platností (od 14. 10. 2020 nebo možná už od začátku října).

Nárok na ošetřovné pro OSVČ během podzimu 2020

Výpočet v této kalkulačce se také týká pouze ošetřovného pro zaměstnance (OČR). Ti, kdo podnikají jako OSVČ, budou mít nárok na ošetřovné formou dotace od Ministerstva průmyslu a obchodu ve výši 400 Kč na den

To je dáno tím, že živnostníci na klasické ošetřovné nárok nemají. Neměli ho ani v průběhu jarní čísti epidemie.

Možnost požádat o ošetřovné pro OSVČ za měsíc říjen, by měla být vyhlášena během několika následujících dní. Postup pro vyřízení žádosti o ošetřovné pro OSVČ bude podobný, jako během jarních měsíců.

6 comments

 1. Dobrý den,
  jsem zaměstnanec, mám dítě do 10 let, na ošetřovné jsem nastoupila dne 19.10.2020. (14,-16.10.2020 jsem čerpala dovolenou). Moje otázka zní zda-li mohu čerpat ošetřovné ve dnech 26.+27.10.2020, kdy bylo vyhlášeno mimořádné volno pro děti. Vešla bych se tímto do 9 kalendářních dnů.
  Děkuji Bobišová

  1. Během dní, kdy jsou školní prázdniny, nebo například ředitelské volno, není možné čerpat ošetřovné. V říjnu tedy můžete čerpat ošetřovné jen do 25.10.2020, následně až do konce října na něj není nárok (do konce měsíce už není žádný pracovní den, za který by byl nárok a OČR, není tak možné uplatnit ošetřovné ani za dny volna). Nárok na ošetřovné může být zase až od 2.11.2020 (pokud by se neotevřely školy)

 2. Dobrý den,
  mám syna ve věku 11 let a pracuji v prádelně,která uzavřená nebude.Jsem samoživitelka,babičku na hlídání nemáme a syn je po dobu,co jsem v práci,sám doma.Proč není schválené ošetřovné do 13 let,jak tomu bylo na jaře?Co když se mu v mé nepřítomnosti něco stane a budu mít pak opletačky se sociálkou nebo policií? Kontroluju ho každou hodinu po telefonu,ale i tak….Myslím,že je nás víc,co máme tento „problém“…..
  Karolína

  1. Proc tomu tak je, je otazka na vladu. Snad snaha usetrit na platbach za OCR, snad snaha tolik neomezit zdravotnictvi, kde ma hodne zdravotnich deti, tezko rici…

 3. Dobrý den.
  Jsem samoživitelka, zaměstnaná. Synovi už bylo 10 let, je ve čtvrté třídě. Nemám možnost hlídání. Můžu si vzít OČR a na jak dlouho? Děkuji za odpověď. Raifová

  1. Pokud je synovi už 10 roků v době zahájení OČR, pak můžete mít ošetřovné jen na maximálně 16 dní a pouze pokud k tomu bude nějaký zdravotní důvod (syn by byl nemocný a vyžadoval ošetřovnání jinou osobou). Na ošetřovné z důvodu zavřené školy je nárok jen u dětí, které jsou v době zahájení OČR mladší než 10 roků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *