Kalkulačka: Životní minimum od 1. 7. 2022 – o kolik se zvyšuje?

Od začátku července 2022, by se mělo opět zvýšit životní a existenční minimum. MPSV navrhuje zvýšení o 8,8%. Životní minimum pro jednotlivce, by nově bylo 4 620 Kč. Existenční minimum by nově bylo 2980 Kč. Na sociální dávky, bude mít nárok více rodin či jednotlivců. Zvýší se i nezabavitelná částka při exekuci a insolvenci.

Od začátku letních prázdnin (od 1. 7. 2022), by se mělo zvýšit životní a existenční minimum. Bude to letos už podruhé, co se bude zvyšovat (první zvýšení bylo od 1. 4. 2022). Ministerstvo práce a sociálních věcí, aktuálně předložilo návrh, na zvýšení o 8,8%. Druhé zvýšení životního minima v roce 2022 Životní (a existenční) minimum, je poměrně zásadní údaj, pro celou …

Číst více

Příspěvek 5000 na dítě do 18 roků dostanou rodiny do konce srpna 2022

Mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě do 18 roků, by rodiny měly dostat do konce srpna 2022. Část dětí nebude muset o příspěvek žádat, ale dostanou jej automaticky. Zbytek si vyřídí žádost o přídavek přes internet. Nárok mají rodiny s příjmem do 1 miliónu korun hrubého za rok 2021. Nárok bude i u dětí, které se narodí do konce roku 2022.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, připravilo návrh zákona, o mimořádném jednorázovém příspěvku na dítě 5000 Kč, který měl být vyplácen do konce srpna 2022. Na přídavek 5000 Kč, budou mít nárok děti do 18 roků, pokud nyní dostávají běžné příspěvky na dítě (pravidelně vyplácená sociální dávka pro rodiny s příjmem do 3,4 násobku životního minima). Nárok budou mít i děti z rodin, …

Číst více

Náhradní výživné na dítě od Úřadu práce v roce 2022

Pokud vám druhý rodič neplatí alimenty na dítě, můžete se obrátit na Úřad práce a požádat o náhradní výživné od státu. Můžete dostat až 3000 Kč na jedno dítě. Předpokladem je ale to, že byl podán návrh na zahájení exekuce, pro neplacení alimentů.

V polovině roku 2021, byla schválena a uvedena do praxe jedna novinka, v oblasti sociální podpory pro rodiny (samoživitelky) s dětmi. Nově je možné žádat na Úřadu práce, o výplatu náhradního výživného. Týká se to situací, kdy jeden z rodičů neplatí alimenty stanovené soudem. Na jedno dítě, je takto možné získat náhradní výživné až 3000 Kč měsíčně. Ale jen po omezenou dobu – aktuálně …

Číst více

Kalkulačka: Životní a existenční minimum od 1. 4. 2022

Na konci března 2022, schválila vláda zvýšení životního a existenčního minima o cca 10%. Životní minimum se zvyšuje o 390 Kč, od 1. 4. 2022 to bude 4250 Kč. Existenční minimum se zvyšuje o 250 Kč, od 1. 4. 2022 to bude 2740 Kč.

Životní a existenční minimum, jsou dvě základní částky (stanovené příslušným zákonem a nařízením vlády), jako minimální výše příjmu, na zajištění základních životních potřeb (jako jídlo, oblečení, základní hygienické potřeby, s výjimkou bydlení). Od toho, jaké je aktuální životní minimum, se pak odvíjí nárok na různé sociální dávky (hmotná nouze, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, porodné apod.). Životní minimum má …

Číst více

Kalkulačka: Výpočet výživné (alimenty) na dítě 2022

Kdo má povinnost platit alimenty (výživné na dítě), a jaká je jejich doporučená výše v roce 2022? V následující kalkulačce si to můžete sami spočítat. Najdete zde i tabulku doporučené výše výživného. Dozvíte se, kdy končí povinnost platit alimenty.

Alimenty – výživné na dítě (děti), je poměrně často velmi bolestivé a citlivé téma. Je jen málo případů, kdy se rodiče dokáží dohodnout na alimentech bez soudu a bez konfliktů. Ani poté to často nekončí. Ten kdo má povinnost platit alimenty, bývá často ukřivděný, protože platí hodně a nemá ani nárok na dostatečný styk s dítětem. Nebo naopak neplatí to co …

Číst více

Sociální dávky pro samoživitelky – na co máte nárok sama s dítětem

Samoživitelka s dítětem může mít nárok na různé sociální dávky. Je to hlavně mateřská a rodičovská, v souvislosti s těhotenstvím. Dále zde jsou sociální dávky, jako příspěvek na bydlení, přídavky na dítě nebo porodné. Také může být nárok na dávky hmotné nouze. A pochopitelně na výživné (alimenty), jak pro dítě, tak i pro matku.

Starat se sám o dítě (děti), určitě není nijak jednoduché. Zvláště, pokud jste odkázáni pouze na jeden příjem. Protože druhý rodič o dítě nejeví zájem, neplatí alimenty (nebo jen minimální výživné). V následujícím článku se podíváme, na jaké sociální dávky, může mít nárok samoživitelka s dítětem (nebo samoživitel). Nechceme nijak snižovat roli otců samoživitelů, kteří jsou ve stejné obtížné situaci, jako samoživitelky. …

Číst více

Sociální dávky ve hmotné nouzi – podpora, když jste bez příjmu

Dávky pomoci ve hmotné nouzi jsou určeny lidem, kteří jsou úplně bez příjmu, nebo mají jen opravdu nízké příjmy. Můžete získat příspěvek na živobytí (doplatek do životního minima), nebo doplatek na bydlení. Kromě toho je možné dostat i jednorázové, mimořádné dávky.

Řada sociálních dávek je poskytována hlavně lidem, co mají nízké příjmy. Existují ale i speciální dávky, určené pro lidi bez příjmů (nebo jen s velmi nízkými příjmy). Pokud jste zcela bez příjmů, pak můžete mít nárok na některou z dávek hmotné nouze. Kdo je osoba ve hmotné nouzi? Osobou ve hmotné nouzi není automaticky každý, kdo je bez příjmu (nebo má jen …

Číst více

Ošetřovné – nárok na OČR během zavřené školy

Od 14. 10. 2020 se plošně zavřou všechny školy, včetně prvního stupně. Pro ošetřovné ale aktuálně neplatí žádné speciální podmínky. Ty vláda teprve připravuje. Ošetřovné bude jen na děti do 10 roků. Nárok budou mít i ti, kdo pracují na DPP nebo DPČ. Ošetřovné by se mělo zvýšit na 70%. Změnu aktuálně schvaluje parlament.

Vláda rozhodla během podzimní části epidemie koronaviru (COVID-19), o plošném uzavření všech škol. Od 14. 10. 2020 tedy přejdou všechny typy škol (včetně prvního stupně základních škol) na distanční výuku. Ta by měla fakticky trvat jen 8 dní (od 14. 10. 2020 do 23. 10. 2020, od 26. 10. 2020 do 27.10.2020 výuka neprobíhá, a následně je státní svátek a …

Číst více