Formulář: žádost o ošetřovné za říjen nebo listopad podzim 2020

Na webu ČSSZ je k dispozici nový formulář žádosti o ošetřovné – za říjen (listopad a další měsíce v roce 2020). Rodič dítěte, které je doma kvůli zavřené škole, musí tento formulář vyplnit a předat svému zaměstnavateli. Ten jej doplní a předá na ČSSZ (resp. OSSZ). Peníze by měly být vyplaceny do 30 dní. U OSVČ je postup podání žádosti jiný.
Na webu ČSSZ je k dispozici nový formulář žádosti o ošetřovné – za říjen (listopad a další měsíce v roce 2020). Rodič dítěte, které je doma kvůli zavřené škole, musí tento formulář vyplnit a předat svému zaměstnavateli. Ten jej doplní a předá na ČSSZ (resp. OSSZ). Peníze by měly být vyplaceny do 30 dní. U OSVČ je postup podání žádosti jiný.

Podobně, jako během jarních měsíců, i během října došlo k plošnému uzavření škol. Všechny školy, včetně prvního stupně, se uzavřely 14. 10. 2020. Původně to mělo být do začátku listopadu (do 2. 11. 2020), ale návrat školáků do škol, je dosti nejistý.

V souvislosti s plošným uzavřením škol došlo i ke změnám u ošetřovného (OČR). Je sice pravda, že všechny změny ještě nebyly definitivně schváleny (a zatím tedy neplatí), vzhledem k tomu, že už ale alespoň prošly schválením v parlamentu, dá se očekávat, že jejich odsouhlasení v senátu a u prezidenta bude jen formalita. Viz. Informace o změněných podmínkách a nová kalkulačka pro výpočet OČR ve výši 70% během epidemie.

Kdo má nárok na ošetřovné během epidemie – podzim 2020

Při zavření škol od 14. 10. 2020 musela řada rodičů zůstat doma s dětmi na OČR. Na rozdíl od jarních měsíců, jsou ale podmínky trochu jiné:

 • Nárok na ošetřovné je jen u dětí do 10 roků (mladších než 10 roků v době zavření škol, tedy u dětí, které se narodily 15. 10. 2010 a dříve)
 • U starších dětí (až do 26 roků), je nárok jen v případě, že vyžadují péči jiné osoby – alespoň I. stupeň závislosti
 • U dalších osob nad 10 roků, je nárok na ošetřovné podle nových podmínek, jen v případě, že jsou běžně umístěny v nějakém sociálním zařízení (např. stacionář), který byl kvůli epidemii uzavřen, a současně vyžadují péči jiné osoby – alespoň I. stupeň závislosti
 • Během podzimu mají na OČR opět nárok i „dohodáři“ (ti kdo pracují na DPP nebo DPČ), pokud za ně zaměstnavatel odvádí sociální (nemocenské) pojištění
 • Na ošetřovné budou mít nárok i OSVČ – ti ale nemají nárok na OČR, bude pro ně (stejně jako na jaře) určena speciální dotace od Ministerstva průmyslu a obchodu

Žádost o ošetřovné za říjen – kdy požádat a jak vyplnit formulář?

Žádost o ošetřovné je nutné vyplnit na speciálním formuláři. Ten je k dispozici v online podobě na webu ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení). Tento formulář musí vyplnit všichni rodiče (zaměstnanci), kteří budou požadovat ošetřovné za říjen (nebo následně i za listopad a další měsíce).

Formulář je nutné vyplnit přímo onlineto je důležité, protože při prvním vyplňování nové žádosti, se vám přímo v online aplikaci vytvoří příslušné číslo žádosti (to se pak bude používat i v žádostech za další měsíce).

Formulář žádosti o ošetřovné za říjen (a další podzimní měsíce) je hodně podobný, jako na jaře. I zde je nutné zadat všechny podstatné údaje:

 • Informace o škole, kterou dítě navštěvuje a také od kdy do kdy byla škola uzavřena (bez ohledu na plošné uzavření škol od 14. 10. 2020, mohly být některé školy uzavřeny již dříve)
 • Informace o dítěti (dětech nebo jiné osobě), o kterou bylo pečováno
 • Osobní informace žadatele o OČR
 • Osobní informace případné druhé osoby, která pečovala o dítě (například pokud se rodiče na OČR průběžně střídají)
 • Informace, kam si přejete poslat peníze za ošetřovné (bankovní účet)

Třetí část formuláře je pak určena pro zaměstnavatele.

Návod, jak vyplnit žádost o ošetřovné za říjen 2020 (a další měsíce)

ČSSZ připravila návod, jak postupovat při vyplňování formuláře. Ten si můžete zobrazit zde:

Postup podání žádosti o ošetřovné je poměrně jednoduchý:

 • Zaměstnanec (rodič dítěte, nebo jiná osoba) vyplní první dvě strany formuláře žádosti o ošetřovné
 • Takto vyplněný formulář předá zaměstnavateli, který doplní svoji část
 • Zaměstnavatel předá kompletně vyplněný formulář na ČSSZ (resp. na místně příslušnou OSSZ)
 • Do 30 dnů by pak mělo být vyplacené ošetřovné na účet zaměstnance

Žádost by se měla podávat nejdříve na začátku listopadu (tj. po skončení kalendářního měsíce, za který se žádost předává). Letos první listopad vychází na víkend, tj. vyplněný formulář byste měli zaměstnavateli předat ideálně hned v pondělí 2. listopadu 2020.

Žádost o ošetřovné pro OSVČ

Na ošetřovné budou mít během podzimu nárok i OSVČ. U nich je ale postup podání žádosti jiný. OSVČ si totiž nežádá o OČR, jako zaměstnanci, ale o dotaci od Ministerstva průmyslu a obchodu.

Podobně, jako během jarních měsíců, si budou moci OSVČ požádat o ošetřovné prostřednictvím online aplikace na webu mpo.cz. Aktuální žádost za říjen, by měla být zveřejněna na konci října nebo na začátku listopadu.

OSVČ si bude moci požádat o částku 400 Kč za jednotlivé dny, kdy pečoval o dítě. Pokud by se jednalo o dobu od uzavření škol – tj. od 14. 10. 2020, do konce října, pak je za říjen nárok na 6 400 Kč (16 dní, protože za 29 a 30 října, kdy jsou podzimní prázdniny, nárok na ošetřovné není).

Formulář žádosti o ošetřovné pro OSVČ je podobný, jako ten pro zaměstnance. Je také nutné uvést osobní informace o podnikateli, o dítěti (dětech) a škole, kterou navštěvuje, vykázat, za které dny je požadováno ošetřovné atd.

Podobně, jako u zaměstnanců, i výplata ošetřovného pro OSVČ trvá cca 30 dní od podání žádosti o tuto dotaci.

4 comments

 1. Dobrý den.

  Ošetřovné za listopad pro OSVČ – Tedy do 17.11.2020 ještě nebylo spušťeno? Na stránkách MPO je „pouze“ říjen..

  Předem děkuji za odpověď.
  S pozdravem Šaj

 2. KAM SE OBRÁTIT NEBO KDE NAJDU FORMULÁŘ ŽE NEDOŠELO OŠETŘOVNÉ ZA LISTOPAD?
  DĚKUJI

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *