Nový kompenzační bonus 2021: Zvýšení na 1000 Kč již za únor a březen 2021

Vláda schválila návrh nového zákona – nový kompenzační bonus. Nárok by měl být už za únor a březen 2021. Kompenzace se zvýší na 1000 Kč za den. Bude stačit pokles příjmu o 50%. Nárok bude i při karanténě kvůli koronaviru COVID. Nárok budou mít i OSVČ vedlejší.
Vláda schválila návrh nového zákona – nový kompenzační bonus. Nárok by měl být už za únor a březen 2021. Kompenzace se zvýší na 1000 Kč za den. Bude stačit pokles příjmu o 50%. Nárok bude i při karanténě kvůli koronaviru COVID. Nárok budou mít i OSVČ vedlejší.

V roce 2021, by mohl být nárok na zvýšený kompenzační bonus, během epidemie koronaviru COVID.

V polovině února 2021, vláda schválila návrh nového zákona, který by měl zmírnit podmínky pro nárok na tuto podporu. Kompenzační bonus, by tak mohlo od února získat více podnikatelů (OSVČ). Mělo by dojít u ke zvýšení až na 1000 Kč za jeden den.

Aktualizace 26. 2. 2021:

Ve čtvrtek 25. 2. 2021 schválil návrh nového zákona o kompenzačním bonusu i Senát. Po podpisu prezidenta tedy začne platit. Podle nových podmínek, bude možné žádat kompenzaci za únor 2021 (až 28 000 Kč) a březen 2021 (až 31 000 Kč), již na začátku března.

Kdy bude nárok na zvýšený kompenzační bonus – 1000 Kč na den

Nejprve je nutné upozornit, že vláda zatím schválila pouze návrh zákona. Aby došlo ke změně podmínek a zvýšení kompenzace, je nutné schválení i v Parlamentu a Senátu.

Na nový kompenzační bonus, by měl být nárok již za únor a březen 2021. Ale až poté, co nový zákon začne platit.

Takže žádost o tuto podporu, bude zřejmě možné podat, až v průběhu března 2021 (zákon je koncipován tak, aby bylo možné žádat i zpětně – již od 1. 2. 2021).

Kolik bude nový kompenzační bonus během epidemie COVID 2021

Je pravda, že by mělo dojít ke zvýšení kompenzace na 1000 Kč za den. Tato částka se ale nebude automaticky vztahovat, na všechny příjemce kompenzačního bonusu:

  • Podnikatelé (OSVČ a společníci malých s.r.o.) budou mít nárok až na 1000 Kč za den
  • Zaměstnanci na dohodu (DPP a DPČ) budou mít nárok na 500 Kč za den
  • Během karantény (či izolace) bude nárok na 500 Kč za den

U nového kompenzačního bonusu se bude posuzovat průměrná výše příjmu, za 3 měsíce v období 2018/2020 (viz dále).

A kompenzační bonus se bude vyplácet tak, aby nebyla překročena výše průměrného příjmu. Tj. pokud má někdo nízké příjmy z podnikání, tak může dostat i méně, než je 1000 Kč za den.

Jaké budou nové podmínky pro nárok na kompenzaci?

  • Nově bude podmínkou pokles příjmu (tržby) o 50% vůči srovnávacímu období
  • Nárok bude při omezení nebo uzavření provozovny
  • Nárok bude při poklesu poptávky po nabízeném zboží či službách
  • Nárok bude při omezení dodávek služeb potřebných pro výkon činnosti
  • Nárok bude při nařízené karanténě kvůli koronaviru COVID
  • Nárok bude při péči o dítě (nebo při překážkách na straně zaměstnance, spočívajících v péči o dítě – tj. při OČR)

Nárok na kompenzace bude i bez nouzového stavu

Dosavadní kompenzační bonus byl pevně navázán na nouzový stav. Vždy, když se prodloužil nouzový stav, tak se prodloužil i nárok na kompenzační bonus.

Během podzimu 2020 a zimy 2021, tak bylo vyhlášeno postupně 6 kompenzačních období (s různou délkou).

Nově by měl být nárok na podporu během epidemie, vždy za kalendáři měsíc:

  • První období (podle nových podmínek) bude únor a březen 2021
  • Pokud budou pokračovat omezení z důvodu epidemie COVID, bude moci vláda vyhlašovat kompenzace za další měsíce
  • Nárok by mohl být postupně, až do konce roku 2021

U kompenzačního bonusu se bude posuzovat výše příjmu – pokles o 50%

Základní podmínkou u nového kompenzačního bonusu, bude snížení příjmu o 50%. V praxi by to mělo fungovat tak, že se bude posuzovat výše příjmu za předchozí měsíc, vůči průměrnému příjmu v období 2018/2020.

Například při žádosti za únor 2021, by se posuzovala výše příjmu (tržeb) za leden 2021, vůči průměrné výši příjmu (tržeb) v období listopad 2018 až leden 2019 nebo v období listopad 2019 až leden 2020.

Nárok na kompenzační bonus budou mít i začínající podnikatelé

Nárok na kompenzační bonus budou mít i podnikatelé, kteří v příslušném období (viz výše) ještě nepodnikali.

Návrh nového zákona obsahuje ustanovení, že když někdo zahájil podnikání později, pak se bude posuzovat průměrná výše příjmu za kterékoliv 3 měsíce, během prvních 8 měsíců od zahájení podnikání.

Nárok na kompenzace mohou mít i OSVČ vedlejší

Podobně, jako u současných podmínek, není nijak vyloučeno, aby měl na podporu nárok i OSVČ vedlejší.

Je ale důležité, aby měl podnikatel hlavní část příjmu, z činnosti, která byla během epidemie omezena. Přičemž se posuzují příjmy podle paragrafu 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů.

Pokud má tedy někdo podnikání jen jako vedlejší příjem k zaměstnání, tak bude záležet na tom, jak vysoké jsou příjmy ze zaměstnání a z podnikání.

Pokud má někdo podnikání jen jako vedlejší příjem při důchodu nebo třeba rodičovské, pak nárok mít může.

Starobní nebo invalidní důchod, případně i rodičovský příspěvek během rodičovské, nejsou příjmy podle paragrafu 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů. Takže při posuzování nároku na kompenzační bonus, nehrají tyto příjmy žádnou roli.

Nárok na kompenzační bonus – souběh s další podporou

Podobně, jako u stávajícího kompenzačního bonusu, by měla být zachována možnost souběhu i s další podporou od státu:

  • Nárok na kompenzační bonus může být společně s podporou z programu Antivirus (nebo navazujících programů)
  • Nárok a na kompenzační bonus může být společně s podporou na úhradu nájemného

Naopak je vyloučen nárok na kompenzační bonus, ve dnech kdy byla pobírána podpora v nezaměstnanosti.

O možném souběhu nového kompenzačního bonusu a ošetřovného pro OSVČ, návrh zákona nemluví. Z toho se dá usuzovat, že souběh nebude možný. Nebo se s pokračováním dalšího ošetřovného pro OSVČ, vůbec nepočítá.

OSVČ budou dostávat 500 Kč za nařízenou karanténu

V novém kompenzačním bonusu, je tak stanoveno, že při nařízené karanténě bude nárok na 500 Kč. A to i v případě, že nebude splněna podmínka poklesu příjmu o 50%.

Tento příspěvek 500 Kč za karanténu, je tedy určitou obdobou zvýšené nemocenské při karanténě, na kterou mají nově nárok zaměstnanci (ti budou od března dostávat 370 Kč za jeden den karantény navíc, k běžné nemocenské).

23 comments

  1. Dobrý den
    Jak to prosím je když jsem ve 14dení karanténě, vlastně budu doma cca 20 dnu.
    Jsem osvč Děkuji za info.

    1. Nárok na kompenzační bonus je za prvních 14 kalendářních dní (karanténa by měla být obvykle 14 dní od provedení odběru na test). Pokud budete v karanténě delší dobu, tak už na kompenzaci za další dny není nárok.

  2. Dobrý den,
    budu moct zažádat o kompenzační bonus za měsíc únor 2021, když jsem splnil podpínku poklesu přijmu o 50 %, ale provozovnu jsem měl v únoru ještě otevřenou? Provozovnu mám zavřenou až od 1.3.2021.

    1. Uzavřená provozovna není podmínkou (to se týkalo předchozího kompenzačního bonusu). Podle aktuálních podmínek stačí omezení poptávky po nabízených službách/výrobcích. Tj. pokud jste měl příjem za leden 2021, alespoň o 50% nižší než průměr ve srovnávacím období, tak je nárok na kompenzaci za únor.

  3. Dobrý den,
    je tedy možnost žádat zároveň o kompenzační bonus a ošetřovné OSVČ bude-li vypsáno?

    Poživatel starobního důchodu může tedy žádat o kompenzační bonus, pokud mu příjmy poklesly o 50%?
    Děkuji

    1. Ne, tato možnost není. Zákon o novém kompenzačním bonusu připouští souběh pouze s programem Antivirus (nebo jeho nástupcem) a programem COVID Nájemné (nebo jeho nástupcem). Souběh s ošetřovným pro OSVČ možný není.

      Samotný starobní důchod není překážkou. Pokud je pokles příjmu o 50%, pokud je příjem z omezené činnosti tím převažujícím (důchod se neposuzuje jako příjem), pokud jsou splněny i další podmínky, tak nárok mít může i starobní důchodce.

  4. Dobrý den.
    Pokles příjmu nemám o 50% . Nicméně mám předškolní dítě, omezila jsem provoz provozovny a doteď jsem žádala o ošetřovné na dítě pokud uzavřeli školku. Nyní to dle nařízení vlády uzavřeli úplně. Mám nárok na nějakou kompenzaci ? Případně bude ještě možnost osetrovneho na měsíc unor/březen?
    Děkuji

    1. Pokud nemáte pokles příjmu o 50%, tak bohužel na kompenzační bonus nárok nemáte. Přehled dalších aktuálních COVID programů je zde.

      Možnost žádat o ošetřovné za prosinec a leden skončila 11.3.2021. Zda a kdy bude ošetřovné za únor nebo březen vám neřeknu, zatím k tomu nejsou bližší informace viz zde.

  5. Dobrý den,
    zajímá mne pojem -příjem za srovnávací období. Je to co jsem v tomto období vyfakturoval nebo co mi přišlo na účet? Nejsem plátce DPH a nepřijímám platby v hotovosti.

    1. Pokud vedete účetnictví (opravdu účetnictví – ne jenom evidenci příjmů/výdajů), tak je to podle data zaúčtování (tj. obvykle podle data vystavení faktury). Pokud účetnictví nevedete, pak je to podle data přijetí platby (na účet či v hotovosti)

  6. Dobrý den,
    jsem OSVČ a splňuji pokles příjmů o 50%. V lednu 2021 jsem založila malé s.r.o., kde jsem jednatelka, toto s.r.o. je zatím do února 2021 bez příjmů, bez zaměstnanců. Mohu si zažádat jako OSVČ o kompenzační bonus za únor, březen 2021, když jsem zároveň jednatelka malého s.r.o.?
    Děkuji

    1. Ano, nemělo by to vadit, pokud splňujete podmínky (pokles tržeb o 50%, převažující příjem z omezené činnosti, atd.)

  7. Dobrý den.Jsem osvč jsem lesní dělník:.Jsem v karanténě.Mám nárok na nějaké peníze?
    Karanténa od 3.3. – 16.3. Děkuji

    1. Pokud si platíte dobrovolné nemocenské pojištění pro OSVČ, pak můžete mít nárok na kompenzační bonus 500 Kč za den za karanténu (maximálně 7000 Kč za prvních 14 dní)

  8. Dobrý den. Mám otazku k novému kompenzačnímu bonusu 2021. Jak počítat příjem za několik měsíců plněnou zakázku, pokud se vyfakturovala až po dokončení? Na faktuře je uvedeno za které období práci fakturuji, ale peníze přišly najednou. Je to měsíční příjem? Nebo jej mám rozpočítat na všechny měsíce ve kterých se pracovalo?
    Děkuji.

  9. Dobrý den,
    jsem starobní důchodce a pracuji jako OSVČ. Za měsíc únor splňuji podmínku poklesu příjmu více jak 50 %, Neplatím si dobrovolné nemocenské pojištění. Mám nárok na kompenzační bonus?
    Děkuji.

    1. Podmínka účasti na nemocenském pojištění se týká jen situace, kdy by byl žádán kompenzační bonus na základě karantény/izolace (tam naopak není potřeba splňovat podmínku poklesu příjmu o 50%). Při poklesu příjmu není potřeba účast na nemocenském pojištění.

  10. Dobrý den,
    jsme OSVČ, vrátil jsem se ze zahraniční služební cesty a jsem nucen jít na minimálně 5 dní, maximálně 14. dní do karantény, poté na PCR test. Mohu za období nařízené karantény žádat o kompenzaci?
    Děkuji
    Martin

    citace z webu MZV:
    Osoby vracející se ze zemí s vysokým rizikem nákazy jsou povinny se nejdříve 5 dnů po příjezdu a nejpozději 14 . den na území ČR na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2, a to pokud orgán ochrany veřejného zdraví zcela výjimečně v individuálních případech osob nerozhodl o jiných karanténních opatřeních. Do doby předložení negativních výsledků testu se na ně bude vztahovat povinná karanténa/samoizolace (omezení volného pohybu) , tj. karanténa/samoizolace skončí nejdříve předložením negativního výsledku testu, který může být proveden nejdříve 5 dní po příjezdu.

  11. Dobrý den , bude mít nárok na bonus i provozovatel ubytovacího zařízení s převažujícím stravováním, který však provozuje jen sezónní zařízení . Tímto provozem si vydělává i na měsíce , kdy je provozovna uzavřená ? Tržby nelze porovnat. Lze jen porovnat snížení tržeb roku 2020 oproti roku 2019?

  12. Dobrý den,

    měl bych dotaz. Když žádám o kompenzační bonus za duben, ale 29. a 30.4. jsem v karanténě ( pak i dále v květnu ). Jak mám žádat o tyto dva dny? Mám tedy zažádat o kompenzační bonus za celý měsíc duben včetně těch dvou dnů a za karanténu už ne nebo mám tyto poslední dva dny žádat o karanténu? Souběh asi nejde ale jde si to zvolit?

    Děkuji

    1. Můžete si žádat o kompenzační bonus na základě poklesu příjmu alespoň o 50%. Na ten je nárok za všechny dny, kdy byla splněna příslušná podmínka (a všechny další). Tedy i za dny karantény. Pokud nesplňujete podmínku poklesu příjmu, tak je případně možné žádat o kompenzační bonus jen za karanténu (jen za dny karantény). Souběh opravdu není možný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *