I OSVČ, který onemocní, stane se mu úraz, nebo je v karanténě kvůli koronaviru, může mít nárok na placenou neschopenku (nemocenské dávky). Není to ale žádná velká „výhra“. Pro OSVČ platí řada omezujících podmínek. A nemocenská pro živnostníky, je velmi malá (ve srovnání s tím, na co mají nárok zaměstnanci).
V následující kalkulačce, si můžete spočítat, kolik je nemocenská pro OSVČ (živnostníky), v roce 2024.
Od 1. 1. 2024 dochází ke zvýšení redukčních hranic pro výpočet nemocenské (to ale pro většinu OSVČ neznamená žádnou velkou změnu). Minimální nemocenské pojištění, je v roce 2024 stanoveno na 216 Kč měsíčně (minimální vyměřovací základ pro nemocenskou OSVČ je tedy 8000 Kč). Podmínky pro nemocenskou u OSVČ, se nijak významně nemění.
Kalkulačka: Kolik je nemocenská pro OSVČ (živnostníky) v roce 2024?
Kdy má OSVČ (živnostník) nárok na placenou neschopenku v roce 2024?
OSVČ to nemají s nárokem na placenou pracovní neschopnost tak jednoduché, jako zaměstnanci.
U zaměstnance stačí, že nastoupí do nějakého zaměstnání, a hned od prvního dne mu vzniká účast na nemocenském pojištění (a tím i nárok na nemocenské dávky).
Zaměstnanec má navíc nárok na nemocenskou, hned o začátku pracovní neschopnosti. Prvních 14 dní dostává náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele, na kterou OSVČ nemá nárok. Od 15 dne pak zaměstnanci i OSVČ dostávají nemocenské dávky.
Aby měl OSVČ nárok na nemocenské dávky, musí si platit nemocenské pojištění. A to mnoho živnostníků nedělá.
Zatímco placení sociálního a zdravotního pojištění je povinné (s výjimkou těch, kdo začínají podnikat a mají to jen jako vedlejší činnost), placení nemocenského pojištění je dobrovolné. Kdo nechce platit, nemusí (nemá pak ale ani nárok na nemocenské dávky nebo třeba na, mateřskou).
Nemocenské pojištění si navíc OSVČ musí platit alespoň 3 měsíce, před začátkem neschopenky (u mateřské je to pak ještě déle, tam musí být nemocenské zaplaceno, alespoň 270 dní za poslední dva roky a toho 180 dní za poslední rok).
Kolik je nemocenské pojištění v roce 2024?
Minimální nemocenské pojištění, je v roce 2024 ve výši 216 Kč měsíčně (minimální vyměřovací základ je 8000 Kč měsíčně). Placení nemocenského pojištění je dobrovolné (na rozdíl od zdravotního a sociálního pojištění.
OSVČ, si ale pochopitelně nemusí platit jen minimální platbu, ale může mít i vyšší zálohy. Pak má případně nárok na adekvátně vyšší nemocenské dávky (nebo i peněžitou pomoc v mateřství). Maximální částka, kterou si živnostník může platit, je 2,7% z měsíčního vyměřovacího základu.
Kolik je minimální nemocenské pro OSVČ v roce 2024?
Placení minimálního nemocenského pojištění, vám při nemoci, úrazu nebo karanténě, příliš „trn z paty“ nevytrhne. Na základě minimálního nemocenského pojištění vzniká nárok, jen na velmi nízkou nemocenskou.
Nemocenské dávky, vypočítané na základě minimálního nemocenského pojištění jsou stejné (srovnatelné), jako u zaměstnance, který by měl měsíční hrubou mzdu 8000 Kč. A už z toho je jasně cítit, že minimální nemocenská pro živnostníky, nebude žádný „zázrak“.
Výpočet minimální nemocenské pro OSVČ
- Nemocenská za 15 až 30 den na neschopence by byla 143 Kč za jeden kalendářní den
- Nemocenská za 31 až 60 den na neschopence by byla 157 Kč za jeden kalendářní den
- Nemocenská za 61 den a dále na neschopence by byla 171 Kč za jeden kalendářní den.
Což by pak znamenalo, že OSVČ za měsíc na neschopence dostane jen:
- Za prvních 30 dní (první měsíc) dostane OSVČ 2228 Kč
- Za dalších 30 dní (druhý měsíc) by to bylo 4710 Kč
- Za dalších 30 dní (třetí měsíc a každý další) by to bylo 5130 Kč
Nízká nemocenská za první měsíc (prvních 30 dní na neschopence) je dána tím, že prvních 14 dní nemá OSVČ nárok na nemocenskou.
Následně se nemocenské dávky postupně zvyšují. Začínají od 60% z vyměřovacího základu a zvyšují se na 72%.
Kolik je maximální nemocenská pro OSVČ?
Aby měl živnostník nárok na vyšší nemocenskou, musel by si platit vyšší nemocenské pojištění. To ale není jen tak. Nemocenské pojištění vychází z vyměřovacího základu. A ten vychází ze zisku z podnikání v daňovém přiznání.
Pokud má OSVČ jen nízký zisk z podnikání (což má nemálo živnostníků, aby nemuseli platit vysoké daně), a platí si například jen minimální zálohy na sociální pojištění (v roce 2024 je to 3852 Kč), pak je maximální možná výše nemocenského pojištění 357 Kč (vyměřovací základ je 13 191 Kč.
Platit vyšší nemocenské pojištění není možné. Resp. šlo by to, jen pokud by se adekvátně navýšil vyměřovací základ. Tím by vzrostly i měsíční platby sociálního pojištění. A hodně.
Maximální nemocenské pojištění v roce 2024, by bylo cca 4355 Kč. Což by zároveň znamenalo měsíční platbu sociálního pojištění ve výši cca 47 100 Kč.
Ano, pak by z toho vycházela maximální nemocenská 1452 – 1742 Kč za jeden den (tj. až 52 260 Kč za měsíc). Vzhledem k tomu, kolik byste ale museli zaplatit na sociálním a nemocenském pojištění, by se to vyplatilo jen při dlouhodobé nemoci.
Na co má nárok podnikatel, které nedostane nemocenskou?
Pokud by vás zajímalo, jestli má OSVČ, který je v pracovní neschopnosti, a nemá nárok na nemocenské dávky, nárok na nějaké sociální dávky, tak je to složité.
Za běžných podmínek, mají lidé, kteří se ocitnou bez příjmu, nárok například na dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí).
Pokud si ale živnostník neplatí nemocenské pojištění a jen díky tomu se ocitne zcela bez příjmu, tak mu nárok na životní minimum nevznikne. Takto je nastaven zákon. Pokud si OSVČ neplatí pojištění z vlastního rozhodnutí, pak musí současně nést následky, pokud se něco stane.