Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2024 – zvýšení od ledna a změna podmínek

Od 1. 1. 2024 se mění některé podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. Bude se také zvyšovat maximální podpora v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci. Zvýší se i minimální podpora po rodičovské, dlouhodobé nemocenské, apod.

Od začátku roku 2024, se bude zvyšovat maximální podpora v nezaměstnanosti na Úřadu práce. Zvýší se i maximální možná podpora při rekvalifikaci, nebo i minimální podpora, na kterou je nárok například po rodičovské nebo dlouhodobé neschopence. Od 1. ledna 2024, se mění i některé podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti: Na podporu bude opět nárok hned od začátku evidence na Úřadu …

Číst více

Výpočet výplaty 2024 – Brigáda na dohodu DPČ (daně, sociální, zdravotní)

Z výplaty u dohody o pracovní činnosti (DPČ) se platí sociální a zdravotní pojištění, pokud je příjem od 4 000 Kč měsíčně. Daň 15% se platí vždy. Od 1. ledna 2024, bude i u dohody DPČ nárok na dovolenou (až 80 hodin placené dovolené za rok). Od 1. 1. 2024, se také mění podmínky pro výpočet výplaty.

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) se často využívá pro různé brigády, přivýdělky, nebo i jako alternativa ke zkráceným úvazkům v zaměstnání. Pro DPČ platí zjednodušené podmínky (není zde taková ochrana jako u pracovního poměru – například výpovědní lhůta, je jen 15 dní). Na rozdíl od dohody o provedení práce (DPP), není u DPČ omezení na 300 hodin za rok. Na DPČ …

Číst více

Dohoda DPP – výpočet výplaty, nárok na dovolenou a další změny 2024

U dohody o provedení práce (DPP) je omezení na maximálně 300 hodin za rok (pro jednu firmu). Při příjmu do 10 000 Kč měsíčně, se neplatí sociální a zdravotní pojištění. Platí se jen daň 15% (může ale být jen 0 Kč). Od roku 2024 bude u DPP nárok na dovolenou (až 24 hodin za rok).

Dohoda o provedení práce (DPP), je typ pracovní smlouvy, která se ideálně hodí pro různé krátkodobé brigády. U dohody DPP je jenom minimum „papírování“. Pracovat se dá i jen pár hodin. Nebo mít dohodu sjednanou jen na jeden víkend, nebo na jeden týden o prázdninách. Při příjmu do 10 000 Kč se neplatí ani sociální a ani zdravotní pojištění. Platí se …

Číst více

Jak se registrovat na Úřadu práce? A kdy je nárok na podporu?

Po skončení zaměstnání se můžete jít zaregistrovat na Úřad práce. Můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Má to i další výhody (stát za vás platí zdravotní pojištění). Má to i určité „nevýhody“ (máte omezenou možnost přivýdělku a musíte plnit řadu povinností).

Když přijdete o zaměstnání (nebo ukončíte/přerušíte podnikání jako OSVČ), můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Abyste ji dostali, musíte se zaregistrovat na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Kromě toho je potřeba splnit i další podmínky. Musím jít na Úřad práce po skončení zaměstnání? Na úvod je nutné říct, že po skončení zaměstnání rozhodně nemáte povinnost chodit na Úřad práce. …

Číst více

Formulář: Žádost o podporu pro dohodáře (DPP a DPČ) během epidemie COVID

Stát by měl začít vyplácet podporu (kompenzační bonus) i pro ty, kdo pracují na dohodu DPP (dohoda o provedení práce) nebo dohodu DPČ (dohoda o pracovní činnosti). Za epidemii koronaviru je možné získat až 31 150 Kč (350 Kč za jeden den). Žádost je nutné podat na příslušném formuláři a doložit požadované dokumenty.

Po tom, co stát během epidemie COVID, poskytnul podporu pro živnostníky (OSVČ), zaměstnance a firmy (program antivirus a další) a společníky malých s.r.o., přišli na řadu i dohodáři (lidé pracující na dohodu o provedení práce DPP, nebo na dohodu o pracovní činnosti DPČ). Aktuálně (22. 7. 2020) schválil senát návrh zákona, který umožní dohodářům čerpat podporu (kompenzační bonus), ve výši …

Číst více