Pojištění nemovitosti, včetně vybavení domácnosti (a případně zahrnující i odpovědnost za škodu), je asi základní pojistka, o které by měl uvažovat každý, kdo vlastní nějaký majetek.
Při výběru vhodné pojistky, je dobré zvážit, na kolik bude majetek pojištěný. Jedna věc je původní pořizovací cena. Jiná věc je cena, kterou byste zaplatili dnes, pokud byste si danou věc museli kupovat znovu.
Velkou roli při výběru pojistky, hraje i co všechno bude pojištěno. Dá se pořídit levná základní pojistka, která pokryje jenom ty nejčastější základní rizika. Nebo se dá pořídit sice dražší pojistka, která ale bude pokrývat mnohem širší spektrum pojistných rizik.
Neexistuje jednoznačné doporučení, jaká by měla být ideální pojistka – velkou roli hraje poměr cena/výkon, finanční možnosti, věk nebo i různé další faktory (u pojištění nemovitosti je podstatná i lokalita, stáří objektu, apod.).
Co všechno se dá pojistit?
Pojištění domácnosti ( pojištění vybavení bytu, které je vhodné jak pro majitele, tak i pro nájemníky)
- Elektronika a různé elektrospotřebiče (pračka, lednička, televize, počítač, …)
- Nábytek a starožitnosti (obecně téměř jakékoliv vybavení/zařízení bytu)
- Oblečení a další osobní majetek
- Sportovní vybavení (i mimo domácnost)
Pojištění nemovitosti (vztahuje se na byt/dům a všechny pevné součásti stavby)
- Střecha
- Okna
- Podlahy a stropy
- Nemovitost jako celek
- Sklep
- Garáž
Odpovědnost za škodu (pojistka na blbost)
- Pokrývá škody způsobené na cizím majetku
- Vytopení sousedů
- Nehoda při jízdě na kole
- Pád stromu na sousedův pozemek, cizí auto, apod.
- Škody způsobené psem (nebo jiným domácím zvířetem)
- Škody způsobené malým dítětem
Výše uvedené příklady, ale rozhodně nejsou kompletní popis toho, co vše by se dalo (mělo) pojistit. Pojistit je možné téměř cokoliv. Uvádíme zde jenom orientační výběr pro představu, kam co spadá (co je pojištění majetku a co pojištění nemovitosti).
Na co se mohu pojistit?
Spektrum pojistných rizik, na které se pojistka může (nebo nemusí) vztahovat je velmi široké:
- Požár, úder blesku, povodeň, záplava, kroupy, vítr, vytopení
- Odcizení, krádež, poškození při vandalismu
- Elektro škody – předpětí, zkrat, podpětí
- Vodovodní škody
A opět to mohou být i další kategorie. Snad každá pojišťovna nabízí trochu odlišné spektrum, na co se pojistka ještě vztahuje a na co už ne. Zde se opravdu hodně vyplatí pečlivě porovnat nabídky, a hlavně si projít podrobné podmínky u konkrétní pojistky.
Kalkulačka – srovnání cen pojištění na byt, dům, majetek nebo „na blbost“
Nejvýhodnější možností, jak sehnat nejlevnější pojistku, která současně pokryje vaše potřeby, je porovnání více různých nabídek.
Abyste si nemuseli sami procházet desítky variant, tak je zde možnost jednoduchého online srovnání z více možností.
V následující kalkulačce si můžete snadno spočítat, která pojistka bude pro vás ta nejlepší nebo nejlevnější.
Porovnáváme nabídky mnoha pojišťoven, seznam všech pojišťoven najdete zde.
Na co si dát pozor při sjednávaní pojištění na majetek?
Poměrně častou chybou při sjednávání pojistky, je podpojištění majetku. Má to své důvody – čím vyšší pojistný limit, tím vyšší je i výsledná cena pojistky. Pokud je ale majetek pojištěn na nižší částku, než je jeho skutečná hodnota (tj. dojde k podpojištění), tak vám v případě nějakého neštěstí, „zbydou oči pro pláč“.
Při sjednávání pojistky na majetek, je vždy dobré počítat s tím, za kolik byste dané věci pořídili nyní (což bude vzhledem k inflaci podstatně vyšší suma, než za kolik jste si to pořídili dříve). Zvláště u nemovitostí je pak nutné zohlednit i setrvalý nárůst hodnoty bytu/domu.
Velký pozor je nutné dát na terminologii pojišťoven. Abyste to neměli moc jednoduché, tak pojišťovny používají dosti specifický slovník, kterému „normální“ člověk nemusí plně rozumět – víte například jaký je přesný rozdíl mezi záplavou a povodní? Co je to zatopení a co je to vytopení? A podobných příkladů jsou desítky.
Další velmi důležitá oblast jsou výluky z pojistného plnění. Každá pojišťovna má nastavenu sadu podmínek, kdy buď nezaplatí vůbec nic, nebo bude vyplacená pojistka nižší, než kolik byste očekávali.
I zde jsou velké rozdíly, mezi jednotlivými pojišťovnami (nebo i jenom mezi konkrétními nabídkami od jedné pojišťovny).
Vyřízení pojistky na majetek online
Dnes už se dá přes internet vyřídit téměř cokoliv. Platí to i pro sjednání pojistky na auto, na majetek, cestovní pojištění nebo na cokoliv jiného. Pro získání pojistky na byt či dům, nebo na vybavení domácnosti, není potřeba chodit na pobočku.
Dnes už všechny pojišťovny nabízí možnost online pojištění. Stačí jen vyplnit příslušnou žádost, nahrát všechny potřebné dokumenty (naskenované nebo vyfocené). Budou potřeba i fotky bytu/domu/vybavení.
To samé pak platí i pro řešení pojistných událostí. Ani když se stane nějaká nehoda, tak není nutné někam chodit. Pojistnou událost je možné nahlásit přes internet, přiložíte fotky toho, co se stalo, a za pár dní už můžete mít peníze na účtu v bance.