Zvýšení příspěvku na péči od července 2024 – pro stupeň I. se zvyšovat nebude

MPSV představilo aktuální návrh, jak by se mohl od července 2024 zvýšit příspěvek na péči. Oproti předchozímu návrhu (z prosince 2023), se nebude zvyšovat příspěvek pro stupeň I. Pro ostatní stupně se příspěvek zvýší méně. Jedinou výjimkou bude příspěvek pro stupeň IV, který se zvýší o 40%.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, představilo finální verzi, jak by se mohl zvýšit příspěvek na péči v roce 2024. Oproti návrhu, který byl představen v prosinci, je zvýšení redukováno. Pro stupeň I. by se příspěvek neměl zvyšovat vůbec (zůstalo by současných 880 Kč/3300 Kč). Pro ostatní stupně bude zvýšení nižší, než jaký byl původní záměr. V aktualizovaném návrhu na zvýšení příspěvku, je ale …

Číst více

Kalkulačka: Výpočet příspěvku na bydlení v roce 2024 (změny od 1. 1. 2024)

Od 1. 1. 2024, platí nové normativní náklady na bydlení. V roce 2024, se změnily i některé podmínky, pro výpočet příspěvku na bydlení – viz aktuální kalkulačka pro výpočet státní sociální podpory na bydlení od ledna 2024.

Od začátku roku 2024, dochází u příspěvku na bydlení k několika změnám. Od 1. ledna 2024, bude platit změna zákona o sociálních dávkách, která umožní, aby si Úřad práce zjišťoval více informací sám. Vyřízení přídavků na bydlení, by mělo být rychlejší a jednoduší. V následující kalkulačce, si můžete spočítat, kolik je příspěvek na bydlení v roce 2024 (pro váš byt/domácnost), …

Číst více

Kalkulačka: Výpočet výživné (alimenty) na dítě 2024

Kdo má povinnost platit alimenty (výživné na dítě), a jaká je jejich doporučená výše v roce 2024? V následující kalkulačce si to můžete sami spočítat. Najdete zde i tabulku doporučené výše výživného. Dozvíte se, kdy končí povinnost platit alimenty.

Alimenty – výživné na dítě (děti), je poměrně často velmi bolestivé a citlivé téma. Je jen málo případů, kdy se rodiče dovedou dohodnout na alimentech bez soudu a bez konfliktů. Ani poté to často nekončí. Ten kdo má povinnost platit alimenty, bývá často ukřivděný, protože platí hodně a nemá ani nárok na dostatečný styk s dítětem. Nebo naopak neplatí to co …

Číst více

Kalkulačka: Kolik je životní a existenční minimum v roce 2024

Životní a existenční minimum se naposledy zvyšovalo na začátku roku 2023. Pro rok 2024, zatím nebylo schváleno žádné další zvýšení. Od 1. 1. 2024, by tedy i nadále měly platit stejné částky, jako v předchozím roce. Životní minimum pro jednotlivce zůstává 4 860 Kč, existenční minimum 3 130 Kč.

Životní a existenční minimum, se naposledy zvyšovalo na začátku roku 2023. Pro rok 2024, zatím nebylo schváleno žádné zvýšení životního a existenčního minima, a zatím tedy platí stále stejné částky, jako i v předchozím roce. Životní (a existenční) minimum, je poměrně zásadní údaj, pro celou oblast sociálních dávek. Ovlivňuje mimo jiné to, kolik lidí má nárok na sociální dávky, a …

Číst více

Sociální dávky pro samoživitelky – na co máte nárok sama s dítětem

Samoživitelka s dítětem může mít nárok na různé sociální dávky. Je to hlavně mateřská a rodičovská, v souvislosti s těhotenstvím. Dále zde jsou sociální dávky, jako příspěvek na bydlení, přídavky na dítě nebo porodné. Také může být nárok na dávky hmotné nouze. A pochopitelně na výživné (alimenty), jak pro dítě, tak i pro matku.

Starat se sám o dítě (děti), určitě není nijak jednoduché. Zvláště, pokud jste odkázáni pouze na jeden příjem. Protože druhý rodič o dítě nejeví zájem, neplatí alimenty (nebo jen minimální výživné). V následujícím článku se podíváme, na jaké sociální dávky, může mít nárok samoživitelka s dítětem (nebo samoživitel). Nechceme nijak snižovat roli otců samoživitelů, kteří jsou ve stejné obtížné situaci, jako samoživitelky. …

Číst více

Sociální dávky ve hmotné nouzi – podpora, když jste bez příjmu

Dávky pomoci ve hmotné nouzi jsou určeny lidem, kteří jsou úplně bez příjmu, nebo mají jen opravdu nízké příjmy. Můžete získat příspěvek na živobytí (doplatek do životního minima), nebo doplatek na bydlení. Kromě toho je možné dostat i jednorázové, mimořádné dávky.

Řada sociálních dávek je poskytována hlavně lidem, co mají nízké příjmy. Existují ale i speciální dávky, určené pro lidi bez příjmů (nebo jen s velmi nízkými příjmy). Pokud jste zcela bez příjmů, pak můžete mít nárok na některou z dávek hmotné nouze. Kdo je osoba ve hmotné nouzi? Osobou ve hmotné nouzi není automaticky každý, kdo je bez příjmu (nebo má jen …

Číst více

Kalkulačka: Životní a existenční minimum pro rodinu od 1. ledna 2024

Pro rok 2024, zatím nebyla schválena žádná valorizace částek životního a existenčního minima. Od 1. 1. 2024 tedy zůstává životní minimum pro jednotlivce 4 860 Kč. Existenční minimum je 3 130 Kč. Nemění se ani částky pro výpočet životního minima pro rodinu.

Životní a existenční minimum, jsou dvě základní částky (stanovené příslušným zákonem a nařízením vlády), jako minimální výše příjmu, na zajištění základních životních potřeb (jako jídlo, oblečení, základní hygienické potřeby, s výjimkou bydlení). Od toho, jaké je aktuální životní minimum, se pak odvíjí nárok na různé sociální dávky (hmotná nouze, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, porodné apod.). Životní minimum má …

Číst více

Náhradní výživné na dítě od Úřadu práce v roce 2024

Pokud vám druhý rodič neplatí alimenty na dítě, můžete se obrátit na Úřad práce a požádat o náhradní výživné od státu. Můžete dostat až 3000 Kč na jedno dítě. Předpokladem je ale to, že byl podán návrh na zahájení exekuce, pro neplacení alimentů.

V polovině roku 2021, byla schválena a uvedena do praxe jedna novinka, v oblasti sociální podpory pro rodiny (samoživitelky) s dětmi. Nově je možné žádat na Úřadu práce, o výplatu náhradního výživného. Týká se to situací, kdy jeden z rodičů neplatí alimenty stanovené soudem. Na jedno dítě, je takto možné získat náhradní výživné až 3000 Kč měsíčně. Ale jen po omezenou dobu – aktuálně …

Číst více