Kalkulačka otcovská dovolená – výpočet v roce 2024

Otcovská dovolená je placené volno po porodu - maximálně 14 dní. V roce 2024, nejsou očekávaná žádné zásadní změny. Díky zvýšení redukčních hranic od 1. 1. 2024, může být nárok na vyšší otcovskou (pouze malé zvýšení. Na otcovskou mají nárok zaměstnanci nebo i OSVČ.

Otcovská dovolená, je placené volno, na které má nárok muž (otec dítěte), během prvních 6 týdnů po porodu. Aktuálně je maximální délka otcovské dovolené 14 kalendářních dní (2 týdny). Nárok je hned po porodu (i když je ještě žena a dítě v porodnici), nebo při převzetí dítěte do péče nahrazující péči rodičů (při adopci). Od 1. 1. 2024, se zvyšují …

Číst více

Kalkulačka mateřské dovolené 2024 – výpočet PPM a podmínky

Na mateřskou mohou mít nárok maminky, které před porodem pracovaly v zaměstnání, nebo i podnikatelky (OSVČ). Nástup na mateřskou dovolenou je 6 – 8 týdnů před porodem. Od 1. ledna 2024, platí nové podmínky pro výpočet mateřské (mění se redukční hranice).

Očekáváte narození potomka v roce 2024? Pak by vás mohlo zajímat, kolik bude mateřská od 1. ledna 2024. A jaké jsou podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Od začátku roku 2024, by měly začít platit změny, které budou zajímat nastávající maminky, i rodiny s dětmi. Pro výpočet mateřské v roce 2024, můžete použít následující kalkulačku PPM. Dozvíte se také, jak je …

Číst více

Kalkulačka dovolená 2024: Výpočet dovolené v hodinách (poměrná část dovolené)

Běžná výměra dovolené v zaměstnání, je 4, 5 nebo 8 týdnů. Za každý „odpracovaný“ týden, je nárok na 1/52 z celkové roční dovolené – viz kalkulačka pro výpočet poměrné části dovolené v roce 2024. Od 1. ledna 2024, mají nárok na dovolenou i pro dohodu DPP a DPČ.

V zaměstnání může vznikat nárok na dovolenou za celý kalendářní rok (pokud v zaměstnání u jednoho zaměstnavatele pracujete celý rok). Nebo i jen na poměrnou část dovolené, za odpracovanou dobu (například u nového zaměstnání, kde pracujete jen kratší dobu). Nárok na dovolenou, může vznikat, i když nejste v práci – za neschopenku (pracovní neschopnost), za mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, za neplacené volno, nebo …

Číst více

Sociální dávky pro samoživitelky – na co máte nárok sama s dítětem

Samoživitelka s dítětem může mít nárok na různé sociální dávky. Je to hlavně mateřská a rodičovská, v souvislosti s těhotenstvím. Dále zde jsou sociální dávky, jako příspěvek na bydlení, přídavky na dítě nebo porodné. Také může být nárok na dávky hmotné nouze. A pochopitelně na výživné (alimenty), jak pro dítě, tak i pro matku.

Starat se sám o dítě (děti), určitě není nijak jednoduché. Zvláště, pokud jste odkázáni pouze na jeden příjem. Protože druhý rodič o dítě nejeví zájem, neplatí alimenty (nebo jen minimální výživné). V následujícím článku se podíváme, na jaké sociální dávky, může mít nárok samoživitelka s dítětem (nebo samoživitel). Nechceme nijak snižovat roli otců samoživitelů, kteří jsou ve stejné obtížné situaci, jako samoživitelky. …

Číst více

Kalkulačka rodičovská dovolená 2024 – zvýšení, zkrácení a další změny od ledna

Na rodičovský příspěvek vzniká nárok v souvislosti s narozením dítěte. Od 1. 1. 2024 se rodičovská zvyšuje na 350 000 Kč (nebo 525 000 Kč). Na zvýšenou rodičovskou je nárok jenom u dětí narozených od 1. 1. 2024. Na rodičovské dovolené můžete být do 3 roků dítěte.

Rodičovská dovolená souvisí s narozením dítěte a následnou péčí o dítě. Rodičovskou dovolenou může čerpat žena (matka dítěte) nebo i muž (otec dítěte). Během rodičovské dovolené bývá obvykle nárok na sociální dávku rodičovský příspěvek. V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik byste mohli dostávat každý měsíc, během rodičovské. Zvýšení rodičovské o 50 000 Kč od 1. ledna 2024 Na konci roku 2023, bylo …

Číst více